Różne wzory ułożenia podłóg a koncepcja wnętrza

Różne wzory ułożenia podłóg a koncepcja wnętrza

Decyzja już zapadła, kupiliście mieszkanie lub zbudowaliście dom… i co dalej? Teraz przed Wami wybory związane z wykończeniem wnętrz, dla jednych łatwe bo od lat w snach widzą swoje wymarzone cztery kąty i mają ustalone wszystkie najmniejsze detale, a dla innych trochę trudniejsze bo jak można wybrać tylko jedną koncepcję, kiedy podoba nam się tak wiele różnych? Pocieszę Was trochę, tych drugich, z mojego doświadczenia, jest znacznie więcej :). Ale spokojnie, postaram się przybliżyć Wam trochę świat podłóg, które są wizytówką każdego wnętrza, a występują w różnych wariantach i ułożeniach i w zależności od koncepcji, stworzą inny efekt.

A więc zaczynamy!

Podstawowym założeniem związanym z zaprojektowaniem oraz zrealizowaniem opracowanego konceptu wnętrza jest ustalenie elementów stałych, które można traktować jako bazę do dalszej aranżacji. Podłoga bezsprzecznie do takich należy! Dlaczego? Otóż dlatego, iż tworzy największą płaszczyznę Waszego gniazdka i w dużej mierze nadaje mu charakter. A właśnie, czy wspominałam już o tym jak wiele stylów wnętrza możecie wybrać do własnych czterech ścian? Dużo! Wiem, zapewne już się z tym spotkaliście i nieobce są Wam takie style jak np. nowoczesny, klasyczny, industrialny czy glamour (a także wiele innych 🙂 ).

A co z podłogami?

Pewnie obiły Wam się o uszy określenia takie jak: parkiety drewniane, podłogi winylowe, panele laminowane, deska, klepka, jodełka francuska czy finishparkiet. Ale czy zastanawialiście się jak dana podłoga będzie wyglądała w konkretnym wariancie? Jak połączyć w jedność te tematy i wybrać najlepszy dla siebie? Nic trudnego, wystarczy przeczytać ten tekst do końca :).

Nadal najbardziej popularnym i najczęściej wybieranym wzorem parkietów drewnianych, podłóg winylowych czy paneli laminowanych jest układ prosty deski, obecnie w formie tzw. mijanki nieregularnej. Jest to chyba najbardziej uniwersalny, pasujący do wszystkich stylów wnętrza, układ podłogi. Nie narzuca, nie wymaga a do tego pięknie się prezentuje! Czego chcieć więcej? Poniżej macie zdjęcie, które doskonale obrazuje jak prezentuje się prosta deska we wnętrzu, które jest zarówno nowoczesne jak i klasyczne.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę jak bardzo wymiar deski (tutaj długiej i szerokiej) optycznie powiększa nam przestrzeń, a przestrzeni nigdy za dużo :).

Pamiętajmy jednak, że deski występują w różnym charakterze i tak deski w najwyższych selekcjach, raczej spokojnie i stonowane dodadzą tego samego wnętrzu, będąc bazą do pozostałych dodatków (zdjęcie poniżej, gdzie dla stylu glamour, który z zasady obfituje w ozdobne elementy, deska jest pięknym tłem). Elegancja i ponadczasowość – to wszystko gwarantuje nam zastosowanie prostej deski o łagodnym rysunku i strukturze, bez postarzania i charakterystycznych, dużych sęków.

Deski rustykalne

Zupełnie inaczej będzie jednak wyglądało wnętrze, w którym zastosujemy deskę rustykalną czy wręcz postarzaną (a możecie mi wierzyć, że od dłuższego czasu są to coraz częściej wybierane rozwiązania, zwłaszcza wśród architektów). Dają one niesamowity i niepowtarzalny klimat wnętrzu. Pewnie powiecie, że kojarzą się Wam przede wszystkim z wnętrzami industrialnymi czy loftowymi ale nic bardziej mylnego (chociaż faktycznie, w takich wnętrzach są one stosowane praktycznie w każdym przypadku 🙂 )! Nowoczesność kocha starość (zwłaszcza w deskach 🙂 ), klasyka kocha sęki, eklektyzm – strukturę, a kto nie kocha naturalności…? Poniżej widzicie różne deski w układzie prostym o rustykalnych charakterze w zupełnie odmiennych wnętrzach i w całkowicie innych stylach – każda inna, każda z pazurem, każda piękna… :). Jak tu nie kochać desek (jedną z nich – Climatic – pierwsza od lewej – kocham wyjątkowo mocno bo sama mam ją u siebie:) ). Tak więc pamiętajcie, deska lubi różne style wykończenia wnętrza i w zależności od swojego charakteru odnajduje się z nich rewelacyjnie!

Jodełka klasyczna

Kiedy słyszę określenie parkiet dębowy lub klepka jak w starej kamienicy to od razu mam przed oczami układ ułożenia w jodełkę klasyczną (nazywaną również tradycyjną czy angielską) – zresztą zapewne nie ja jedna :). I do starych kamienic w stylach retro czy vintage są one wybierane bardzo często ale czy tylko do takich? Absolutnie nie! Bo wygląd jodły klasycznej w międzyczasie ewoluował do bardziej współczesnego i w takich wnętrzach odnajduje się równie dobrze, co w tych, które przypominają zamierzchłe czasy. Ale co daje nam zastosowanie układu jodły klasycznej we wnętrzu? Z pewnością przełamanie charakteru we wnętrzach prostych a dodatkowego zdobienia w tych bardziej urozmaiconych. Poza tym jodła klasyczna idealnie odnajduje się w pomieszczeniach o mniej regularnych ( a za regularne w tym przypadku uznajemy kwadraty czy prostokąty:) ) pomieszczeniach. Zapytacie dlaczego, otóż dlatego, że kąt 90º pozwala nam „zgubić’ wizualnie kąty inne niż proste, zwłaszcza, że jodła klasyczna daje duże możliwości w układaniu. Poniżej znajdują się dwa zdjęcia z wnętrz z taką jodłą i cóż mogę o nich powiedzieć – klasyka :).

Jodełka francuska

Jodełka francuska – jest to kolejny sposób ułożenia (o kącie cięcia 45º), który od dłuższego czasu wrócił do łask  w projektach i przeżywa prawdziwy renesans – co jest dla mnie całkowicie zrozumiałe :). Wzór ten bowiem nadaje wnętrzu elegancji i ponadczasowego szyku. Pięknie wyznacza i kształtuje formy. Idealnie podkreśla detale i tworzą swoistą dekorację wnętrza. Sam w sobie jest wyjątkowy i tą wyjątkowość podkreśla na każdym rogu i w każdym kącie.

W jakim stylu jodełka francuska odnajdzie się najlepiej?

Nie łatwo odpowiedzieć na to pytanie, przede wszystkim dlatego, że w dużej mierze to ona tworzy styl wnętrza. Jednakże zdecydowanie najlepiej odnajduje się we wnętrzach, gdzie określenie elegancja może być odmieniane przez wszystkie przypadki jak np. styl klasyczny, glamour czy art deco. Nie oznacza to jednak, że w nowoczesnym wnętrzu nie możemy zastosować jodły francuskiej – oczywiście możemy! I będzie prezentować się wyjątkowo:). Także bez oporów wybierajcie jodełkę francuską i zapewnijcie sobie piękne wnętrze.

Jodełka klasyczna, jodełka francuska, a czy słyszeliście o jodełce węgierskiej? Jest to taki sam sposób cięcia jak w jodle francuskiej tylko w inny kąt – w wersji francuskiej jest to 45º natomiast w węgierskiej – 60º. Może nie jest tak doceniana jak francuska ale uwierzcie – tworzy niesamowity klimat, jest taka…majestatyczna. Wiem, że określenie może trochę na wyrost ale dla mnie jodła węgierska właśnie taka jest. Jeśli poszukujecie jednocześnie elegancji jak i „tego czegoś innego” – sprawdzi się idealnie.

Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam trochę różne wzory ułożenia podłóg w różnych koncepcjach wnętrza co pozwoli określić, co dla Was będzie najkorzystniejsze i w czym będziecie czuli się najlepiej. Nie są to oczywiście jedyne warianty ułożenia podłóg (m.in. kasetony, kwadraty czy jodły podwójne) ale skupiłam się przede wszystkim na tych, które są obecnie najczęściej wybierane. I to nie tylko w kategorii parkiety drewniane ale również podłogi winylowe czy panele laminowane. Ale o tym już w innym temacie :).

Przed Wami dużo decyzji a podłoga, moim zdaniem, jest jedną z najważniejszych z nich. Tworzy ona największą płaszczyznę i najczęściej użytkowaną powierzchnię. Tworzy też klimat, klimat, który pozwoli Wam się czuć we własnym wnętrzu dobrze. Daje ciepło, jest przytulna i…jest Twoja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parkiety i podłogi drewniane