Odnawianie parkietu – kiedy je wykonać i komu powierzyć?

Odnawianie parkietu – kiedy je wykonać i komu powierzyć?

Wiele osób posiadających w swoich domach lub mieszkaniach podłogi drewniane często zastanawia się, w jaki sposób je pielęgnować, aby zachowały jak najdłużej swoją jakość. Mimo często dobrej pielęgnacji po wielu latach użytkowania podłoga musi przejść proces renowacji lub wymiany. O tym, które rozwiązanie wybrać powinien zdecydować zatrudniony przez inwestora fachowiec. Nawet pozornie zniszczona podłoga może wymagać jedynie cyklinowania, a następnie lakierowania.

Kiedy potrzebne jest odnawianie parkietu?

Nawet najpiękniejsza oraz wykonana z najbardziej trwałego drewna podłoga wymaga po pewnym czasie renowacji. Naprawy może wymagać zarówno naprawa wierzchniej warstwy, jak również kompleksowo cały element (który na przykład odkleił się od podłoża). Regularne cyklinowanie, lakierowanie lub lakierowanie pozwoli uniknąć poważniejszych uszkodzeń, które mogą wynikać przede wszystkim ze zbyt intensywnego użytkowania.

Musimy mieć jednak na uwadze, że czasami punktowe naprawianie parkietu nie wystarczy. W ekstremalnych przypadkach, gdy drewno podłogowe jest spróchniałe i połamane, zaatakował je grzyb lub podłoga uległa zalaniu, zdecydowanie lepiej jest usunąć parkiet i zakupić nową podłogę. Renowacja parkietu, w tym cyklinowanie powinno być wykonanie wyłącznie na podłogach klejonych, o odpowiedniej grubości. Użycie cykliniarki na podłogach „lekkich i pływających” nie jest zalecane. Każde cyklinowanie zmniejsza bowiem grubość drewna.

Lakierowanie i olejowanie, czyli elementy odnawiania parkietu

Gdy zniszczone lub uszkodzone fragmenty podłogi zostały usunięte, a fachowiec wykonał cyklinowanie, nadchodzi czas na zabezpieczenie wierzchniej powierzchni podłogi. Specjalista od podłóg może wykonać lakierowanie lub olejowanie podłogi. Dobrze dobrany lakier zabezpieczy podłogę, uczyni ją twardszą, a także uwidoczni usłojenie drewna. Dzięki temu podłoga będzie bardziej naturalna. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, a tym samym lepiej zabezpiecza je przed wilgocią, grzybami czy szkodnikami. Olej rozprowadzony na powierzchni parkietu nie jest jednak tak twardy, jak lakier, stąd często zachodzi konieczność powtarzania zabiegu co kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parkiety i podłogi drewniane