Dlaczego cyklinowanie parkietu jest tak ważne?

Dlaczego cyklinowanie parkietu jest tak ważne?

Podłoga wykonana z litego drewna jest świetnym sposobem na to, aby wnętrze domu, mieszkania lub biura było nie tylko funkcjonalne, ale również piękne. Decydując się np. na parkiet z drewna dębowego oczekujemy, że spełni ona nasze oczekiwania. Inwestora powinny interesować nie tylko koszty związane z zakupem i montażem, ale również pielęgnacją.

Podłoga z litego drewna mimo bardzo dużej wytrzymałości po wielu latach może wymagać jednak renowacji. Najlepszym sposobem na przywrócenie podłodze dawnej świetności jest cyklinowanie parkietu. Możemy to zrobić samodzielnie lub zatrudnić do tego specjalną firmę. Cyklinowaniem parkietów zajmuje się wiele firm, np. z Warszawy.

Cyklinowanie parkietów – jakie są efekty?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak cyklinować parkiet i po co? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Drewno jest naturalnym materiałem wykończeniowym i pomimo dokładnego zabezpieczenia lakierem lub olejem może ulegać pewnym uszkodzeniom. Chodzi tu przede wszystkim o przetarcia, zarysowania oraz np. przebarwienia.

Cyklinowanie parkietu, które zostało dokładnie wykonane (przy użyciu sprawnej cykliniarki, papieru o odpowiedniej grubości oraz dobrej klasy chemii parkieciarskiej) na pewno podniesie estetykę wnętrza. Lakierowanie lub olejowanie parkietu sprawi również, że drewno będzie profesjonalnie zabezpieczone przed powstawaniem uszkodzeń (głównie tych, które wynikają z częstego użytkowania podłogi). Cyklinowany i zabezpieczony parkiet zachowa swoje oryginalne właściwości przez wiele lat.

Jak cyklinować parkiet?

Cyklinowanie parkietu zdecydowanie najlepiej powierzyć fachowcowi. W Warszawie i wielu innych większych miejscowościach bez problemu można znaleźć odpowiednią firmę. Cyklinowanie specjalną maszyną można wykonać w przypadku podłogi klejonej do podłoża. Na tzw. podłogach pływających nie jest to możliwe. Cyklinowanie parkietów wykonuje się kilka razy, stopniowo zmniejszając granulację papieru ściernego. Pozwoli to sprawnie usunąć np. warstwę lakieru. Tak przygotowana podłoga musi być dokładnie oczyszczona. Następnie można zadbać o ewentualne uzupełnienie ubytków oraz lakierowanie i olejowanie. Należy pamiętać, że samodzielne cyklinowanie podłogi może doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parkiety i podłogi drewniane