Jak prawidłowo ułożyć deski tarasowe przed domem?

Jak prawidłowo ułożyć deski tarasowe przed domem?

Taras jest idealnym miejscem, aby w cieplejsze dni napić się swojej ulubionej kawy lub nawet zjeść pyszny obiad z domownikami. Jednak zanim nasze życie w sezonie letnim przeniesie się na taras, wcześniej należy zaplanować jego konstrukcję oraz wykończenie. Jeżeli zastanawiasz się nad drewnianą podłogą na tarasie, to powinniśmy dowiedzieć się również, jak prawidłowo ułożyć wybrane deski.

Drewniana podłoga na tarasie – zalety

Przeglądając ofertę materiałów, dzięki którym możemy wykończyć podłogę na tarasie, możemy początkowo poczuć prawdziwy mętlik. Każda z propozycji okładziny podłogowej wyróżnia się mocniejszymi i również słabszymi stronami. Mając wiedzę na temat wszystkich korzyści, będzie nam łatwiej podjąć słuszną decyzję.

Zastanawiając się nad drewnianą podłogą na tarasie, na pewno wśród zalet wymienimy:

  • Wybór naturalnego materiału – w odróżnieniu od innych typów okładzin podłogowych na taras, drewno wyróżnia się nie tylko naturalnym pochodzeniem, ale jednocześnie nie będzie sprawiało kłopotu podczas ewentualnego recyklingu. Dlatego zyskujemy nie tylko naturalny wygląd podłogi, ale również nie będziemy w żaden sposób obciążać środowiska.
  • Zapewnienie odpowiedniej termoizolacji – drewno wykazuje doskonałe właściwości pod względem izolacji termicznej. Szczególnie latem deski tarasowe nagrzane od słońca zatrzymują skutecznie ciepło.
  • Gwarancja powierzchni antypoślizgowej – decydując się na drewnianą podłogę, nie będziemy musieli obawiać się, że jej powierzchnia będzie stanowić jakiekolwiek zagrożenie. Nawet mokre deski będą nadal zachowywały właściwości antypoślizgowe.
  • Wysoka wytrzymałość na niekorzystne czynniki – wbrew pozorom drewno wykazuje się bardzo wysoką wytrzymałością na czynniki atmosferyczne, w tym również na wilgoć, jeżeli zadbamy o jej właściwą impregnację. Natomiast wszelkie mikrouszkodzenia mechaniczne takie jak ewentualne rysy lub wgniecenia z łatwością usuniemy przy pomocy papieru ściernego.

Wybierając drewniane deski na taras, nie możemy zapominać jednak również o tym, że jest to materiał wymagający regularnej impregnacji oraz konserwacji. Tylko regularne impregnowanie desek pozwala na doskonałą ochronę przed wilgocią oraz pozostałymi niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jednak taki nakład pracy bardzo mocno się opłaci, dzięki czemu zyskamy elegancką oraz niepowtarzalną podłogę z drewna na tarasie.

Jak prawidłowo ułożyć deski tarasowe?

Pierwszym pytaniem, jakie pojawia się, w kontekście prawidłowego ułożenia desek tarasowych jest to, czy należy je układać wzdłuż, czy jednak wszerz. Pod tym względem nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od lokalizacji belek nośnych. Deski tarasowe powinny być ułożone prostopadle względem belek.

Warto również pamiętać o maksymalnym rozłożeniu legarów, które jest uzależnione od grubości samych desek. Im deski będą grubsze, tym, rozstaw legarów może być większy. Kolejną poradą, jaką należy uwzględnić w montażu drewnianej podłogi na tarasie, jest zachowanie odpowiednich szczelin dylatacyjnych pomiędzy deskami. Takie szczeliny powinny wynosić od 4 do 7 mm, dzięki czemu zostawimy przestrzeń na naturalną pracę drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parkiety i podłogi drewniane