Deski szczotkowane i olejo-woskowane

Deski szczotkowane i olejo-woskowane

Podczas decyzji o położeniu podłogi drewnianej nasuwa nam się pytanie na temat jej trwałości. Wytrzymałość na ścieranie oraz twardość podłogi drewnianej są głównymi czynnikami wpływającymi na jej trwałość.

Za wytrzymałość podłogi w dużej mierze odpowiedzialny jest gatunek drewna z jakiego zostanie wykonana oraz to w jaki sposób drewno zostanie przygotowane po ścięciu do dalszego procesu obróbki. Dobrze wysezonowany dąb charakteryzuje się twardością w okolicach 3,7 [N/mm2]. W skali Brinella, w której określana jest twardość drewna jest to dobry wynik, a porównaniu do sosny, której twardość oscyluje w okolicach 1,6 [N/mm2] parametry dębu są bardzo wysokie.

Dobór odpowiedniego gatunku nie jest jedynym czynnikiem, który będzie definiował trwałości naszej podłogi drewnianej. Drewno, które pozyskujemy musi przejść proces sezonowania polegający na pozostawieniu ściętych bali drewna na 2-3 sezony w naturalnych warunkach. Poprzez proces sezonowania rozumiemy reakcje drewna z otoczeniem polegającą na oddawaniu (w okresie zimowym) oraz przyjmowaniu (w okresie letnim) wilgoci. Drewno będące higroskopijnym materiałem przyjmując wilgoć rozszerza się, a oddając kurczy się. Ważne jest aby największe skurcze drewno przeszło podczas okresu sezonowania, a nie gdy zostanie już ułożone. Zapewni nam to mniejszą pracę podłogi drewnianej podczas sezonów o podwyższonej oraz obniżonej wilgotności, co przełoży się na jej stabilność oraz komfort użytkowania.

Obecnie 90% podłóg drewnianych wybieranych przez konsumentów to dęby. Dominacja tego gatunku nie jest przypadkowa i wiąże się z jego właściwościami. Dąb posiada odpowiednią strukturę zapewniającą długi czas wymiany wilgotności dzięki czemu nie jest skłonny do pękania oraz dużą twardość. Pomimo bardzo dobrych parametrów tego gatunku jesteśmy w stanie wzmocnić go jeszcze bardziej podczas procesu obróbki w fabryce. Jednym ze sposobów jest szczotkowanie które polega na szorowaniu deski wzdłuż jej usłojenia metalową szczotką. Metoda ta może wydawać się bardzo brutalna jednakże wpływa bardzo pozytywnie na właściwości wytrzymałościowe deski drewnianej. Twarda metalowa szczotka wybiera z usłojenia miękką część drewna i pozostawia tylko najbardziej twarde fragmenty. Deska poddana takiej obróbce jest niesamowicie odporna na zarysowania ale również zyskuje trójwymiarowy wygląd nadający jej naturalny charakter drewna.

Kolejnym etapem wzmacniania deski podłogowej drewnianej jej impregnacja. W naszej ofercie posiadamy deskę holenderską wykończoną twardymi olejo-woskami wtapianymi w strukturę drewna w temperaturze 80℃. Takiego rodzaju wykończenie nie tylko zabezpiecza zewnętrzną warstwę podłogi ale również wnika w strukturę drewna dodatkowo je utwardzając.

Deski olejo-woskowane jaki i olejowane mają gamę zalet. Szczególnie istotne dla nas przy doborze odpowiedniego odcienia podłogi jest zakres kolorów, w których możemy się poruszać komponując naszą aranżację, a ten w deskach olejo-woskowanych jest ogromny. Następną zaletą jest możliwość miejscowej konserwacji i naprawy  desek olejowanych bez konieczności cyklinowania całej powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parkiety i podłogi drewniane