Dąb wędzony czy drewno egzotyczne – która podłoga jest lepsza do salonu?

Dąb wędzony czy drewno egzotyczne – która podłoga jest lepsza do salonu?

Salon jest miejscem wyjątkowym, często reprezentacyjnym. To właśnie w tym pomieszczeniu toczy się życie rodzinne oraz towarzyskie. To, jaką podłogę wybierzemy do salonu będzie miało zasadniczy wpływ na to, jak my sami oraz nasi goście będą go postrzegali. Popularnymi rozwiązaniami są podłogi z drewna egzotycznego, a także dębu wędzonego. Na którą z nich się zdecydować?

Podłoga z racji tego, że w salonie zajmuje największą powierzchnię kształtuje charakter pomieszczenia. Wybór rodzaju podłogi powinien być więc gruntownie przemyślany, a inwestor winien zapoznać się zarówno z ceną, jak i parametrami technicznymi podłogi. Ważne są nie tylko koszty zakupu i montażu, ale również późniejsza funkcjonalność.

Podłogi z drewna egzotycznego, np. merbau cieszą się ogromną popularnością. Są piękne, wytrzymałe, świetnie prezentują się w mniejszych i większych pomieszczeniach. Niestety największą ich wadą może okazać się cena. Alternatywą okazuje się dąb wędzony, z którego wykonywane są piękne podłogi w kolorze czerni i brązu. Ich cena jest niższa, co pozwala na swobodny zakup oraz montaż nawet w większych pomieszczeniach.

Co przemawia za podłogą wędzoną?

Przypomnijmy, że dąb wędzony poddawany jest specjalnej obróbce chemicznej, dzięki której ma tak charakterystyczny, piękny wygląd. Obróbka amoniakiem zwiększa także odporność deski na uszkodzenia mechaniczne. Plusem przemawiającym za montażem jest oczywiście sam materiał – drewno dębowe idealnie nadaje się na podłogi. Jest twarde, odporne na pęknięcia, zarysowania. Dzięki profesjonalnemu zabezpieczeniu lakierem lub olejowoskiem podłoga będzie estetyczna przez wiele lat. Dąb wędzony jest rozwiązaniem dla tych osób, które szukają w podłogach esencji piękna, ciekawej kolorystyki oraz niebanalnego wzornictwa.

Podłogi egzotyczne

Parkiety egzotyczne przeznaczone są dla klientów z często zasobniejszym portfelem. Zakup deski, która wykonana jest z bardzo egzotycznego drewna może być dużym kosztem, zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z dużą powierzchnią. Choć podłoga z takiego drewna, jak doussie, grapia czy teak wygląda pięknie i na pewno podnoszą jakość wnętrza, to musimy brać pod uwagę fakt, że dany producent może mieć problem z dostępnością produktu (również w późniejszym czasie, gdy zajdzie konieczność np. wymiany części podłogi). Bezpieczniejszym i tańszym rozwiązaniem (przy zachowaniu jakości podłogi) jest więc inwestycja w dąb wędzony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parkiety i podłogi drewniane