Czyszczenie parkietu – 5 praktycznych porad

Czyszczenie parkietu – 5 praktycznych porad

Drewno jest pięknym, estetycznym, praktycznym oraz przede wszystkim naturalnym materiałem wykończeniowym. Jego odpowiednia pielęgnacja sprawi, że zachowa swój oryginalny wygląd przez wiele lat. Jako specjaliści od parkietów przedstawiamy 5 porad, jak czyścić parkiet. Pomogą one utrzymać podłogę w idealnym stanie przez wiele lat.

Parkiet – zarówno ten z drewna litego, jak również deski warstwowej wymaga niemalże codziennej pielęgnacji. Zaniechanie podstawowych czynności, jak odkurzanie najczęściej skutkuje uszkodzeniem ostatniej warstwy parkietu. Właśnie przez to podłoga może stać się porysowana. Uszkodzona warstwa, np. lakieru może również powodować utratę kolorystyki oraz uszkodzenie drewna, chociażby poprzez wsiąkanie wody. Jak wykonać czyszczenie parkietu, aby był zawsze reprezentacyjny?

1. Uświadom sobie, co dla parkietu nie jest dobre

Podstawą dbania o parkiet jest uświadomienie sobie, jakie są dla niego zagrożenia. Jednym z największych jest oczywiście woda. Jej nadmiar (zarówno w standardowej postaci, jak również w postaci wilgoci) jest szkodliwy i może doprowadzić do uszkodzenia podłogi. Na jakość parkietu negatywny wpływ mają również takie czynnik, jak:

– zabrudzenia, zwłaszcza piach czy luźne elementy, jak śrubki czy pinezki,
– zabrudzenia w postaci wina, farb itd.,
– obtłuczenia,
– nieodpowiednia chemia do czyszczenia.

2. Odkurzanie

Czyszczenie parkietu najlepiej przeprowadzić na sucho. Jego najważniejszym punktem jest odkurzanie. Szczotka powinna być wyposażona w gumowe kółka, które zapobiegną rysowaniu podłogi. Deski powinno się odkurzać codziennie.

3. Nie przesadzaj z wodą

Woda to największy wróg podłóg drewnianych. Aby utrzymać deskę w czystości warto posiadać specjalny mop z funkcją wyciskania. Nie należy stosować mopów, które słabo chłoną wodę. Parkiet należy myć mopem, który nie jest maksymalnie nasączony wodą. Należy unikać rozlewania wody, jej ewentualny nadmiar trzeba od razu zebrać. Warto zadbać również o wietrzenie pomieszczeń – wtedy nie będzie ryzyka wypaczenia desek.

4. Sprzątaj wtedy, gdy widzisz, że jest bałagan

Choć deski podłogowe są zabezpieczone, posiadają specjalne warstwy chroniące drewno przed uszkodzeniem (np. lakier, olej) to nieumiejętne czyszczenie może doprowadzić do jej uszkodzenia. Dlatego, gdy widzisz zabrudzenie – sprzątaj. Zaschnięte plamy po winie, słodycze przyklejone do podłogi lub cytryna z herbaty są wrogami drewna. Powinniśmy zawsze mieć pod ręką miękki zmywak, ścierkę z mikrofibry oraz ręczniki papierowe. Stanowczo należy unikać skrobaczek i tym podobnego wyposażenia.

5. Pamiętaj o dobrych środkach czystości

Przy zakupie chemii do czyszczenia podłóg czytaj etykiety. Unikaj stosowania środków uniwersalnych, nie stosuj płynów przeznaczonych do innych materiałów wykończeniowych. Nie czyść podłogi środkiem do szorowania oraz substancjami żrącymi, używaj wyłącznie produktów znanych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parkiety i podłogi drewniane