Czym myć parkiet, aby jak najdłużej zachował piękny wygląd?

Czym myć parkiet, aby jak najdłużej zachował piękny wygląd?

Podłogi drewniane są esencją wnętrz, dekoracją, która potrafi całkowicie odmienić dom lub mieszkanie. Wykonane z deski litej lub warstwowej cieszą zarówno ciało, jak i duszę. Aby jak najdłużej zachowały swój urok musimy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji.

Każdy, kto w swoim domu, mieszkaniu lub gabinecie ma podłogę drewnianą na pewno zastanawia się, jak w prawidłowy sposób dbać o jej wygląd. Każdemu nas zależy przecież na długowieczności parkietu oraz tym, aby zachował swoje oryginalne właściwości mechaniczne. Podłogi lakierowane lub olejowane, choć są w większości przypadków są zabezpieczone wysokiej jakości chemią parkieciarską, wymagają jednak regularnej pielęgnacji. Warto zapamiętać – zadbany parkiet to reprezentacyjny parkiet.

Po pierwsze regularne odkurzanie

Czym czyścić parkiet? Odpowiedź powinno się zacząć od zwrócenia uwagi na częste, regularne odkurzanie desek. Dlaczego jest to takie ważne? Lakierowana lub olejowana podłoga, zwłaszcza taka, która jest wykończona na połysk bardzo źle znosi zarysowania (przy padającym świetle są widoczne oraz mało estetyczne). Codzienne użytkowanie podłogi sprawia, że na jej powierzchni pojawia się np. piach – może on być „wdeptywany” w deskę, co niestety jest dość powszechne. Odkurzanie parkietu lub jego zamiatanie pozwoli uniknąć uszkodzenia powłoki.

Po drugie regularne mycie

Gdy mamy do czynienia z podłogą lakierowaną lub olejowaną nie znaczy, że deska jest całkowicie odporna na bardzo duże ilości wody. Nie warto więc narażać parkietu na niepotrzebną dawkę wilgoci. Dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnego rodzaju mopów przeznaczonych do pielęgnacji parkietów. Posiadają one opcję „wyciskania wody”. Drugim rozwiązaniem są specjalne zestawy składające się z wiadra z wyciskarką oraz mopa. Wkład do mopa nie powinien być zbyt cienki oraz charakteryzować się dobrą absorbcją wody. Ciekawym rozwiązaniem są także mopy parowe z funkcją niszczenia drobnoustrojów. Dzięki takim rozwiązaniom odpowiedź na pytanie: czym myć parkiet jest łatwiejsza.

Po trzecie odpowiednie nabłyszczanie

Ważnym elementem jest także stosowanie kosmetyków do pielęgnacji podłóg drewnianych. Warto zainwestować w takie znanych producentów, obecnych od lat na rynku. Zalecamy unikanie stosowania płynów uniwersalnych. Kosmetyki nabłyszczają podłogę, odżywiają ją, chronią przez zarysowaniami oraz działaniem wody. Dodatkowo utrudniają osadzanie się brudu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parkiety i podłogi drewniane