Wzory układania podłogi
O wyglądzie aranżowanego pomieszczenia decyduje nie tylko rodzaj i kolor drewna – kluczową rolę odgrywa tu także sposób ułożenia podłogi.
Wybierając wzór posadzki pod uwagę wziąć należy między innymi naturalne właściwości drewna. Niektóre gatunki takie, jak na przykład buk wymagają określonego rodzaju ułożenia, a to ze względu na twardość i tendencję do skurczu.
Do najpopularniejszych wzorów, w jakie układa się podłogę zalicza się:
• Jodełkę – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wzorów podłogi drewnianej. Układa się ją pod skosem z drewnianych desek o jednakowej wielkości. Jodełka może być pojedyncza lub podwójna. Najefektowniej prezentować będzie się tu posadzka w jasnym odcieniu i o niewielkiej liczbie słojów. Doskonale do tego celu sprawdzi się dąb oraz gatunki drewna zmieniające swoją objętość na skutek działania wilgoci takie, jak buk, brzoza czy grab. Związane jest to z faktem, iż jodełka spowalnia pracę drewna, zapobiegając odkształcaniu się posadzki.
• Jodełkę francuską – układa się ją z desek przyciętych pod kątem 45 stopni. Połączenie klepek przypomina tu grot strzały, a cała posadzka układa się we wzór zygzaka. Ułożenie drewnianej podłogi w ten sposób daje wizualny efekt głębi. Jodełka drewniana doskonale sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych, rustykalnych i eklektycznych.
• Wzór angielski prosty – deski są tu montowane równolegle do siebie, wzdłuż lub wszerz pomieszczenia. Taki wzór świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, podkreślając naturalność drewnianych desek. Jego uniwersalność sprawia, że zastosować można go zarówno w niewielkich, jak i przestronnych pomieszczenia. Montując deski w kierunku padania światła, podkreślimy naturalne walory estetyczne drewna.
• Wzór angielski diagonalny – podobnie jak w przypadku wzoru prostego, deski są tu montowane równolegle do siebie. Różnica polega na ułożeniu posadzki pod kątem 45 stopni względem ściany. Wzór ten doskonale prezentować będzie się w nowoczesnych, przestronnych wnętrzach.
• Cegiełka – regularny układ podłogi cechujący się przesunięciem styków o połowę długości względem siebie. To wzór nieskomplikowany, który sprawdzi się zarówno w przestronnych, jak i niewielkich wnętrzach.
• Drabinka – zbudowana jest ona na bazie drewnianych desek ułożonych naprzemiennie w pionie i poziomie. Deski do pasów pionowych są przeważnie dłuższe od tych poziomych. Ten sposób ułożenia podłogi bardzo często stosowany jest we wnętrzach użyteczności publicznej takich, jak restauracje, kina czy galerie handlowe. Drabinka najlepiej sprawdza się w przypadku drewna o dużym współczynniku skurczu, jako że podobnie jak jodełka, minimalizuje pracę drewna, zapobiegając wypaczeniu podłogi.
• Szachownica – układa się ją z desek tworzących naprzemienne względem siebie kwadraty. Geometryczność tego wzoru skutecznie podkreśli wyszukany styl pomieszczenia.
Jeżeli mieszkają Państwo w Warszawie i potrzebują dodatkowych informacji na temat wzorów układania parkietu, zachęcamy do odwiedzenia jednego z salonów Vip Parkiet.