Idealna podłoga do przedpokoju, czyli jaka?

Idealna podłoga do przedpokoju, czyli jaka?

Przedpokój to pomieszczenie, które wymaga odpowiednio dopasowanej podłogi. Jest to bowiem część domu o bardzo dużym natężeniu ruchu, a co więcej – podczas sezonu jesienno – zimowego, nietrudno o jej zabrudzenie czy zmoczenie. Garść przydatnych porad, które pomogą w zakupie – poniżej.

W przypadku podłogi do przedpokoju, kluczowe będą jej właściwości związane z trwałością. Znajdująca się tam posadzka powinna być bowiem odporna na uszkodzenia takie, jak zarysowania czy pęknięcia. Dodatkowo, nie może ona wchłaniać wody, błota oraz pozostałych zanieczyszczeń przynoszonych z zewnątrz.

Drewniana podłoga, owszem, doskonale prezentuje się w pokoju dziennym czy sypialni. Nie stanowią one jednak najlepszego rozwiązania do przedpokoju. Niektóre gatunki drewna takie, jak sosna, lipa czy jodła są bowiem dosyć miękkie, a co za tym idzie – po kilku latach intensywnego użytkowania mogłyby stracić swój naturalny, estetyczny wygląd. Na rynku spotkać można się jednak z gatunkami drewna twardego, które są w większym stopniu odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Zalicza się do nich gatunki rodzime takie, jak jesion, dąb szypułkowy oraz cis czy egzotyczne, jak palisander, jatoba oraz merbau. Podłogi wykonane z tych gatunków drzew mają przeważnie wysokie klasy twardości, a co za tym idzie – cechują się odpornością na działanie wody i powstawanie rys. Najlepiej, by taka posadzka była wykończona warstwą ochronną pod postacią lakieru.

Na podłodze w przedpokoju dobrze sprawdzą się panele. Pokrywające je rysunki bardzo wiernie imitują sęki, żłobienia i przerwanie spotykane na podłogach drewnianych. Panele dostępne są w dwóch podstawowych wersjach. Pierwsza z nich to wersja laminowana, którą wykonuje się z wysokiej jakości płyty HDF lub MDF, która znajduje się między dwoma warstwami laminatu. Dolna część paneli skutecznie zabezpiecza podłogę przed zawilgoceniem, górna – odpowiada za estetyczny wygląd podłogi. Drugim typem paneli są winylowe, do produkcji których wykorzystuje się winyl oraz ochronną warstwę z tworzywa sztucznego. Dzięki wykorzystaniu warstw winylu, takie posadzki są niezwykle wytrzymałe i odporne na działanie wody. W porównaniu z panelami laminowanymi są one także cieńsze, co sprawia, że łatwiej można dopasować je do drzwi wewnętrznych.

W przypadku przedpokoju najlepiej zdecydować się na panele najwyższej klasy. Dzięki temu, nawet po kilku latach intensywnego użytkowania zachowają one swój naturalny, estetyczny wygląd. Nie będzie się tu trzeba także obawiać o powstawanie rys i pęknięć oraz ścieranie rysunku drewna.

Dobierając podłogę do przedpokoju należy także zwrócić uwagę na to, czy korytarz jest połączony z salonem czy może stanowi odrębne pomieszczenie. Jeżeli mamy do czynienia z otwartą przestrzenią, warto zadbać o to, aby całość posadzki była wykończona tym samym materiałem lub produktami utrzymanymi w zbliżonej tonacji kolorystycznej.

Wysokiej jakości deski podłogowe znaleźć można w jednym z warszawskich salonów Vip Parkiet. Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem!

Parkiety i podłogi drewniane