Co oznaczają poszczególne nazwy selekcji drewna?
Gdy zdecydowaliśmy już, że w naszym domu chcemy położyć podłogę drewnianą, pora na kolejny krok – wybór gatunku, koloru, typu deski oraz selekcji drewna. Czym jest ostatni z parametrów? Odpowiedź – poniżej.
Prawdziwe drewno naturalnego pochodzenia posiada zróżnicowaną strukturę – tak na wierzchu, jak i wewnątrz. Jest to związane ze sposobem rozwoju łyka w drzewie, które następnie przerabiane jest na deskę. W porównaniu do tworzonego komputerowo, drukowanego na panelach laminatu o jednakowej fakturze i kolorze imitującym drewno, deski podłogowe cechują się unikalną strukturą i układem warstw o zróżnicowanym natężeniu ich występowania w obrębie jednego gatunku.
Często zdarza się, że wybierając drewno z wzornika, otrzymujemy deski w wybranym gatunku, kolorze i typie, które jednak różnią się od siebie strukturą. By tego uniknąć, firmy zajmujące się produkcją podłóg drewnianych (w Łomiankach, podłogi drewniane wysokiej jakości ma w swojej ofercie między innymi firma Vip Parkiet) rozróżniają poszczególne rodzaje selekcji drewna i grupują je w zbiory o konkretnych nazwach.
Najczęściej mamy do czynienia z następującymi selekcjami:
• Select – deski wybierane w taki sposób, by były w jak największym stopniu zbliżone do siebie kolorystycznie. To klasa najbardziej jednolita i gładka, a co za tym idzie – najdroższa.
• Natur – klasa najbardziej zbliżona do naturalnego wyglądu drewna. W przeciwieństwie do opisanej powyżej, dopuszcza się tutaj niewielkie zmiany kolorystyczne i drobne sęki. Brak tu jednak pęknięć.
• Rustik – znaleźć możemy tutaj deski z dużą ilością sęków różnej wielkości, z przebarwieniami oraz pęknięciami.
• Country – w selekcji tej dostępne są zarówno deski z przebarwieniami, jak i dużymi sękami, pęknięciami oraz widocznymi zmianami w kolorze.
• Mix – to deski zarówno bezsęczne, jak i z dużą ilością sęków, przebarwień oraz pęknięć.