Rodzaje drewnianych podłóg

Rodzaje drewnianych podłóg

Drewniane podłogi niezmiennie cieszą się ogromną popularnością. Trudno się temu dziwić – są one bowiem zarówno estetyczne, jak i wytrzymałe. Z jakimi rodzajami podłóg możemy mieć do czynienia?

Pierwszy z nich to panele drewniane, których nie należy mylić z ich wersją laminowaną. Na rynku spotkać możemy się z panelami z wierzchnią warstwą wykonaną z twardego, lakierowanego drewna, panelami pokrytymi woskiem lub niewykończonymi. Do zalet takich produktów zaliczyć można między innymi szybkość oraz prostotę montażu. Nie wymagają one również cyklinowania i lakierowania bezpośrednio po ich ułożeniu. Po kilku latach intensywnego użytkowania, dawny blask panelom drewnianym przywrócimy lakierując wycyklinowane deski.

Równie dużą popularnością cieszy się parkiet, który układany jest z niewielkich deszczułek, najczęściej na pióro i wpust. W pomieszczeniach o niewielkim metrażu stosuje się natomiast technikę układania desek w cegiełkę. Miłośnicy nieco bardziej awangardowych wnętrz, pokusić mogą się o stworzenie na podłodze bardziej wyszukanego wzoru przez zastosowanie różnych kolorów i gatunków drewna. Deszczułki wykonuje się z drzew liściastych, iglastych i niektórych gatunków egzotycznych. Główną zaletą takich podłóg jest fakt, że można je wiele razy odnawiać, cyklinując i lakierując. Po każdym takim zabiegu wyglądają one niemalże jak nowe. Znane są one także ze swoich dobrych właściwości akustycznych i termoizolacyjnych. Decydując się na zakup takiej podłogi możemy mieć pewność, że posłuży nam ona przez wiele lat.

Następną propozycją jest mozaika, czyli płyty wykonane z drewnianych klepek ułożonych w kwadratowe segmenty. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać gotowe wzory podłogi parkietowej. Do podłogi wykonanej z litych desek najczęściej stosuje się drewno świerkowe lub sosnowe. Poszczególne deski łączy się ze sobą na pióro i wpust.

Wybierając podłogę, uwagę warto zwrócić zarówno na jej wygląd, jak i twardość zastosowanego do jej produkcji drewna. Twardsze gatunki powinny być stosowane w pomieszczeniach mocno eksploatowanych takich, jak pokój dzienny czy przedpokój. Nieco bardziej miękkie sprawdzą się natomiast w sypialni. Za najtwardsze uważa się podłogi wykonane z drewna egzotycznego, a za najbardziej podatne na uszkodzenia – sosnowego.

Jeżeli szukają Państwo firmy zajmującej się dystrybucją i montażem wysokiej jakości desek w Warszawie, zachęcamy do skorzystania z usług firmy Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane