Dlaczego warto posiadać podłogę olejowaną?

Dlaczego warto posiadać podłogę olejowaną?

Olejowanie to jedna z najstarszych metod konserwacji drewna. Olej jest naturalnym impregnatem, które naturalna posadzka wchłania, a co za tym idzie – jej posadzka zostaje skutecznie zabezpieczona. Co więcej, podkreśla on usłojenie podłóg i uwydatnia strukturę drewna.

Podłogi olejowane, zwłaszcza na początku użytkowania, wymagają regularnej pielęgnacji, lecz rekompensują tę niedogodność swoimi unikalnymi właściwościami. Drewno olejowane stanowi idealne rozwiązanie do korytarzy, pokoi dziecięcych oraz domów zamieszkiwanych przez zwierzęta.

Deski olejowane są bardziej odporne na zmiany wilgotności powietrza, a także na wchłanianie wody. Cecha ta praktycznie w 100% niweluje jakiekolwiek zmiany wymiarów podczas użytkowania. Olejowane posadzki swobodnie „oddychają”, co pozwala na ewentualne odparowanie wilgoci z drewna. Czyni to z nich świetne rozwiązanie do pomieszczeń o okresowo podwyższonej wilgotności, na przykład kuchni. Dzięki otwartym porom drewna, podłoga olejowana dobrze sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym. Właściwa pielęgnacja takiej posadzki, nie tylko poprawia jej wygląd, lecz może także umożliwić regenerację powstałych na jej powierzchni wgnieceń. Co więcej, podłogi olejowane „starzeją się” w efektowny sposób. Dzięki otwartej strukturze drewna, ewentualne uszkodzenia powstałe podczas eksploatacji wyglądają niezwykle naturalnie. Renowacja desek olejowanych jest bardzo prosta i może odbywać się bez konieczności szlifowania całej powierzchni czy jej cyklinowania. Miejscowe ślady zarysowań można zregenerować punktowo, przez ich miejscowe olejowanie. Podłogę olejowaną można także barwić specjalnymi olejami. Posadzki pokryte olejem są przyjemne w dotyku i cieplejsze niż te wykonane z innych gatunków drewna. Deska olejowana ma przyjemny zapach drewna i nie elektryzuje się. Jako że nie absorbuje kurzu, świetnie sprawdzi się u osób borykających się z astmą lub alergią. Podłogi olejowane są mniej śliskie, a to ze względu na fakt, że wyczuwalna faktura drewna powoduje naturalną antypoślizgowość.

Do pielęgnacji podłóg olejowanych należy stosować dedykowane produkty. W ich doborze pomogą Państwu specjaliści z salonów Vip Parkiet. Do tego celu zastosować można między innymi olej pielęgnacyjny, który odświeża i pielęgnuje drewno czy specjalną pastę przeznaczoną do konserwacji i zabezpieczania olejowanych podłóg, która działa na posadzkę odświeżająco, gwarantując skuteczną ochronę jej powierzchni. Do usuwania zabrudzeń takich, jak tłuszcz, doskonale sprawdzi się dedykowany zmywacz. Olej naprawczy jest z kolei stosowany jako środek pielęgnacji i odświeżający oraz do napraw punktowych.

Parkiety i podłogi drewniane