Wszystko, co na temat postarzanych desek wiedzieć powinniście
Jeżeli jesteśmy fanami postarzanych desek, do wyboru mamy dwa rozwiązania – zakup gotowej podłogi, gdzie efekt ten uzyskano fabrycznie lub samodzielne prace z drewnem. Poniżej garść przydatnych informacji na ten temat.
Postarzana fabrycznie podłoga powstaje dzięki wykorzystaniu specjalnych środków chemicznych, przy pomocy których celowo się ją uszkadza, a następnie barwi (taki proces z zastosowaniem amoniaku może trwać nawet 6 miesięcy). W ten sposób uzyskujemy bardzo naturalny efekt, dobierając dodatkowo odcień drewna. W zależności od zastosowanych preparatów, podłoga może być wybielona albo przyciemniona, z odcieniem, kawowym, wiśniowym albo błękitnym. Najczęściej postarza się deski dębowe, a to ze względu na obecność naturalnych przebarwień oraz sęków.
Chcąc uzyskać efekt postarzenia drewna samodzielnie, w pierwszej kolejności należy poddać podłogę cyklinowaniu – usuniemy w ten sposób warstwę lakieru, co pozwoli nam na zastosowanie specjalnego środka zmieniającego kolor desek. Dodatkowo, możemy się także pokusić o zrobienie małych mechanicznych uszkodzeń. W tym celu podłogę lekko heblujemy, szlifujemy i obstukujemy.
Olejowanie jest prostym, a zarazem ekologicznym sposobem postarzania, lecz wymaga powtarzania co około 2 lata. Z pomocą oleju uzyskamy podkreślenie usłojenia i faktury drewna oraz delikatny połysk. Taka powierzchnia nie elektryzuje się, nie zbiera kurzu i nie jest śliska. Olejowanie często stosuje się na mocno eksploatowanych parkietach w dużym stopniu wystawionym na ścieranie, a to ze względu na łatwe usuwanie rys i niewielkich uszkodzeń. Aplikacja takiego preparatu jest bardzo prosta – wystarczy równomierne rozprowadzenie oleju przy pomocy pędzla.
Kolejna z metod to woskowanie, które pozwala na przyciemnienie lub rozjaśnienie drewna oraz nadanie mu delikatnej barwy – brązowej, szarej lub białej. W sklepach spotkać możemy się z woskiem naturalnym oraz syntetycznym w formie płynu, pasty lub kremu. Taki preparat nakłada się wełnianą szmatką, pakułą lub specjalnym tamponem, zgodnie z kierunkiem usłojenia. Wosk w bardzo dokładny sposób pokrywa szczeliny i ubytki, skutecznie chroniąc podłogę przed niekorzystnym działaniem wody. Potraktowana w ten sposób deska ładnie się błyszczy, lecz może być również śliska. Pielęgnacja takiej podłogi ogranicza się do jej zamiatania, odkurzania oraz polerowania miękką szmatką.
Trzecia z metod to ługowanie, które najlepszy efekt daje na jasnym drewnie. Preparat służący do tego celu rozprowadza się na powierzchni przy pomocy pędzla, wzdłuż usłojenia. W celu wydłużenia trwałości podłogi, po wyschnięciu możemy ją pokryć olejem z dodatkiem białego pigmentu. Podłoże zyskuje wówczas właściwości zbliżone do olejowanej podłogi.
Jeżeli szukamy wysokiej jakości postarzanych desek w Warszawie, warto zajrzeć do renomowanego sklepu z podłogami, jakim jest Vip Parkiet.