Obalamy mity na temat parkietów

Obalamy mity na temat parkietów

Wiele osób rezygnuje z montażu parkietu w swoim domu z obawy przed wysokimi kosztami. Owszem, jednorazowy koszt może być tutaj wysoki, lecz jest to produkt, który posłuży nam przez wiele lat, a przy odpowiedniej pielęgnacji nawet za kilka dekad będzie się prezentować równie efektownie.

Parkietu nie można układać w kuchni i łazience

Mit! Parkiet z powodzeniem sprawdzi się również w tych pomieszczeniach, które są narażone na działanie wilgoci i zmiennych temperatur. W tym przypadku należy jednak zastosować drewno egzotyczne takie, jak merbau czy jatoba. Drewniana podłoga w łazience czy w kuchni będzie się doskonale komponowała z dodatkami wykonanymi z tego samego materiału, a towarzystwo chłodnych płytek będzie nie tylko kontrastowym tłem dla drewna, lecz wyeksponuje również jego szlachetny wygląd.

Parkietu nie można układać na ogrzewaniu podłogowym

Kolejny mit! Ogrzewanie podłogowe nie wyklucza możliwości ułożenia parkietu. Montaż podłóg w tym przypadku należy zlecić profesjonalnej firmie, jak chociażby działająca w Warszawie VIP Parkiet. Na skutek działania temperatury drewno intensywnie pracuje, w związku z czym należy zadbać, aby jego wierzchnia warstwa została stosownie zabezpieczona przed pękaniem. W tym przypadku zalecane jest olejowanie lub woskowanie. Kluczowy jest również dobór odpowiedniego gatunku drewna oraz grubości podłogi.

Montaż parkietu trwa bardzo długo

Następny mit. Nie jest prawdą, że montaż parkietu trwa kilka tygodni. W przypadku salonu o powierzchni 30 metrów kwadratowych, ułożenie parkietu warstwowego zajmie zaledwie jeden dzień. Potrwać może to nieco dłużej, jeżeli zdecydujemy się na montaż parkietu z litego drewna – na takie prace należy przeznaczyć około 2-3 dni.

Parkiety i podłogi drewniane