Postarzana podłoga drewniana

Postarzana podłoga drewniana

Postarzana podłoga drewniana cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na jej zakup?

Postarzane drewno występuje w najróżniejszych wersjach kolorystycznych – od brązowego, przez wiśniowy, zszarzały, sczerniały, aż po zielonkawy. W różny sposób może być podkreślany także jego mazerunek – do wyboru mamy tutaj biel mrozową oraz ciemne zawoje usłojenia. Na postarzanym drewniane znajduje się znacznie więcej przebarwień niż na elementach nie poddawanych obróbce chemicznej imitującej upływ czasu.

Za sprawą środków chemicznych aplikowanych w ściśle określonej kolejności, słoje drewna ulegają wybarwieniu, a posadzka zyskuje unikalny wygląd. Do tego celu stosuje się zarówno wodę, jak i amoniak czy specjalne mikstury tworzone przez fachowców świadczących tego typu usługi.

Każdy z elementów postarzanej podłogi musi zostać również zaimpregnowany specjalnymi preparatami na bazie między innymi krzemu. Drewno może być wybielone albo przyciemnione przez nasycenie brązem, szarością, czernią czy szarą zielenią. Usłojenie podkreślić można wybielając ciemne obszary lub je przyciemniając. Najlepsze efekty osiąga się postarzając drewno o bogatym usłojeniu i zawierające dużo tanin, które reagując z różnymi substancjami chemicznymi zmieniają wybarwienie drewnianych włókien. Dobrze do tego celu sprawdza się dąb.

Takie deski w Warszawie znajdziemy między innymi w ofercie marki Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane