Najpopularniejsze krajowe gatunki drewna podłogowego

Najpopularniejsze krajowe gatunki drewna podłogowego

Wybierając drewno, które ma się znaleźć na podłodze w naszym domu, pod uwagę należy wziąć między innymi jego wygląd, twardość oraz cenę. Dużą popularnością cieszą się krajowe gatunki takie, jak dąb, jesion czy akacja.

Dąb

Do jego głównych zalet zaliczyć można trwałość i wytrzymałość. Najczęściej spotykanym gatunkiem jest Quercus Robur, czyli dąb szypułkowy. Parkiet dębowy jest twardy i odporny na ścieranie, dzięki czemu dobrze sprawdzi się w miejscach narażonych na intensywną eksploatację, jak chociażby przedpokój. Swój oryginalny wygląd dąb zawdzięcza wyraźnie zarysowanym słojom i sękom. Z natury drewno to ma jasną, intensywną barwę występującą w rozmaitych odcieniach. Drewno dębu stosuje się do produkcji zarówno naturalnych paneli drewnianych, jak i parkietów czy desek litych. Umożliwia ono także zastosowanie ogrzewania podłogowego.

Jesion

Jego główną cechą charakterystyczną jest duże zróżnicowanie kolorystyczne – od bielonej, przez żółtawą, aż po czerwono – białą, dzięki czemu z łatwością dopasujemy taką podłogę do każdego wnętrza. Drewno jesionu jest twarde, trwałe, giętkie i łatwe w obróbce. Nadaje się do stosowania na ogrzewanie podłogowe.

Akacja

Drewno to jest cenione ze względu na wysoką wytrzymałość i stabilność, w szczególności w obliczu zmian wilgotności. Jest także twarde i niezwykle eleganckie. Akacja posiada naturalnie jasną barwę, lecz po poddaniu obróbce termicznej uzyskuje oliwkowo – brązowy odcień, który doskonale komponuje się z wyraźnie widocznym usłojeniem. Stosuje się ją do produkcji zarówno desek podłogowych, jak i parkietów.

Montaż podłóg w Warszawie zlecić możemy firmie Vip Parkiet, która ma w swojej ofercie bogaty wybór krajowych gatunków drewna.

Parkiety i podłogi drewniane