Jak działa wosk do podłóg drewnianych?

Jak działa wosk do podłóg drewnianych?

Wosk do podłóg drewnianych jest produktem mającym postać łatwej w aplikacji, bezbarwnej lub kolorowej, pasty, w skład której wchodzą rozpuszczalniki oraz woski mineralne. Jego łatwo odnawialna powłoka skutecznie zabezpiecza drewno przed wilgocią, nadając powierzchni drewnianej gładkości i delikatnego koloru. Zaaplikowany na powierzchnię lakierowaną, skutecznie zlikwiduje wszelkiego rodzaju zarysowania i zadrapania. Sięgając po wosk w innym kolorze niż drewno uzyskamy efekt patynowania, który doskonale sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych w stylu rustykalnym. Co jeszcze warto wiedzieć na temat takiego wosku?

Przed aplikacją wosku drewno należy bardzo dokładnie wyszlifować, odpylić oraz osuszyć. Powierzchnie polakierowane lub wcześniej woskowane powinny zostać oczyszczone z zabrudzeń, kurzu oraz wilgoci. Wosku nie należy rozcieńczać. Drewno można woskować w temperaturze od 5 do 30 stopni Celsjusza. Niektóre preparaty mogą wymagać podgrzania przed aplikacją.

Gdy wosk będzie stosowany po raz pierwszy, niezbędne będzie przeprowadzenie próby mającej na celu potwierdzenie zgodności efektu końcowego z oczekiwaniami. Tego typu produkt aplikuje się przy pomocy specjalnego tamponu wykonanego z wełnianych szmatek. Na rynku spotkać można się także z produktami sprzedawanymi razem z dołączonymi do nich pakułami. Nakładając wosk na świeżo położoną podłogę, jego cienką warstwę należy położyć zgodnie z kierunkiem włókien, aż do równomiernego pokrycia całej powierzchni. Jeżeli niezbędne jest nałożenie kolejnych warstw, aplikować należy je w odstępstwie kilku godzin. Wyschniętą powłokę powinno wypolerować się specjalną szczotką lub flanelową szmatką.

Z kolei gdy woskowaniu poddawana jest nieco starsza podłoga z widocznymi uszkodzeniami takimi, jak zarysowania czy zadrapania, niezbędne będzie jej zmatowienie przy pomocy papieru ściernego oraz dokładnie odpylenie i osuszenie. Po zaaplikowaniu wosku powierzchnia nie będzie wymagała dodatkowego wykończenia. Do pielęgnacji podłóg woskowanych zaleca się używać szmatki nasączonej wodą oraz łagodnych detergentów.

Podłogowa pasta pielęgnacyjna jest stosowana do konserwacji oraz zabezpieczania powierzchni. Po jej zastosowaniu, podłoga powinna zostać wyłączona z eksploatacji na kilka godzin. Przez kolejne 2 dni nie należy myć jej na mokro. Tak potraktowaną posadzkę można polerować z wykorzystaniem miękkiej szmatki. Pasty do podłóg drewnianych nadają powierzchniom połysku i chronią je przed wilgocią oraz zarysowaniami.

Jeżeli potrzebują Państwo dodatkowych porad na temat pielęgnacji lub montażu podłogi zapraszamy do jednego z warszawskich salonów Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane