Kiedy wybrać jasną podłogę, a kiedy ciemną?

Kiedy wybrać jasną podłogę, a kiedy ciemną?

Decyzję odnośnie koloru podłogi należy podjąć już na etapie projektowania domu czy mieszkania – jest to bowiem inwestycja na lata. Jakie są główne wady i zalety jasnych oraz ciemnych posadzek?

Jasna podłoga

Wybór jasnej podłogi to bezpieczne rozwiązanie. Taka posadzka sprawdzi się we wnętrzach zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Doskonale prezentować będzie się w aranżacjach utrzymanych w stylu rustykalnym, skandynawskim czy prowansalskim. Z łatwością możemy zmienić jej charakter, dopasowując do niej odpowiednie dodatki. Meble przy takiej podłodze powinny mieć czystą, prostą formę. Nie powinny być one jednak zbyt jasne – całość będzie się wówczas prezentowała nieco mdło. Taką jednolitość warto wówczas przełamać kolorowymi akcentami w postaci zasłon czy poduszek. Jeżeli jesteśmy miłośnikami ciemnych mebli, pamiętajmy, by wybierać te o lekkiej linii – będziemy mieć wówczas pewność, że nie przytłoczą one wnętrza. Ściany w pomieszczeniach z taką podłogą mogą być zarówno jasne, jak i ciemne. Pierwsze z nich rozświetlą pokój, drugie – dodadzą wyrazistości. Do zalet jasnej posadzki zaliczyć można fakt, iż optycznie powiększa ona wnętrze, w związku z czym świetnie sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach.

Ciemna podłoga

Przed zakupem ciemnej podłogi warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż może ona nieco optycznie pomniejszać wnętrze. W związku z tym, najlepiej sprawdzi się w przestronnych, jasnych pomieszczeniach. Jednocześnie, taka posadzka sprawi, że wnętrze stanie cię przytulniejsze i nabierze charakteru. Z ciemnymi posadzkami doskonale komponować będą się meble i dodatki z kamienia, szkła oraz metalu o geometrycznych kształtach. Tego typu podłogi świetnie prezentować będą się w aranżacjach utrzymanych w stylu kolonialnym, angielskim, glamour czy vintage. Jeżeli chodzi o dobór ścian, zdecydować można się na niemalże każdy odcień z wyjątkiem czystej bieli, która stanowić będzie zbyt mocny kontrast.

Bogaty wybór, zarówno jasnych, jak i ciemnych podłóg, znajdą Państwo w asortymencie marki Kahrs. Z jej wyrobami zapoznać można się w jednym z salonów Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane