Jak dobrać podłogę do wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim?

Jak dobrać podłogę do wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski cieszy się w ostatnim czasie bardzo dużą popularnością. Do jego cech charakterystycznych zalicza się jasną kolorystykę, naturalne materiały takie, jak drewno, len, wełna czy wiklina oraz dużą ilość naturalnego światła. Wnętrza zaaranżowane w tym klimacie są zarazem minimalistyczne, jak i niezwykle przytulnego. Jakiego rodzaju podłogi najlepiej sprawdzą się w tego typu pomieszczeniach?

Najbardziej wyrazisty element wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim jest drewno, które pojawia się zarówno na posadzce, jak i meblach oraz dodatkach. Najczęściej spotyka się tu podłogi wykonane z desek o naturalnej, jasnej barwie; nierzadko dodatkowo bielone. Do tego celu wykorzystuje się olej lub matowy lakier. Surowe drewno dobrze sprawdzi się zarówno w pokoju dziennym, jak i kuchni, sypialni czy łazience.

W skandynawskich pomieszczeniach doskonale sprawdzi się jasny dąb. W przypadku tradycyjnych parkietów klepki są złączone ze sobą na pióro-wpust. W lamelowym można je natomiast ułożyć we wzór jodełki lub cegły. Na takim drewnie występują lekkie przebarwienia, sęki oraz delikatne białe elementy, które nadają mu niebanalnego charakteru. Aranżując skandynawskie wnętrze sięgnąć można zarówno po najjaśniejsze drewno, jak i deski z lekkim odcieniem bieli. Godnym polecenia rozwiązaniem są także niewykończone deski, które są zarówno proste, jak i niezwykle efektowne.

Charakterystyczna dla stylu skandynawskiego jasna podłoga nadaje wnętrzu przytulnego charakteru i sprawia, że wygląda ono na większe niż w rzeczywistości. Do jej zalet zaliczyć można także łatwość w pielęgnacji. Tego typu podłogę należy regularnie czyścić przy pomocy wilgotnej szmatki i specjalnego preparat. Warto pamiętać, że w skandynawskim designie czas działa na korzyść drewna – im jest ono starsze, tym efektowniej się prezentuje.

Jasna posadzka doskonale komponować będzie się z drewnianymi meblami, skórzanymi kanapami oraz lnianymi zasłonami. Bez obaw zestawić można ją również z bieloną cegłą.
Wysokiej jakości podłogi drewniane znaleźć można w naszych warszawskich salonach Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane