Fakty i mity na temat podłóg bambusowych
Na sklepowych półkach coraz częściej spotkać możemy drewno bambusowe. Jak zapewnia Instytut Technologii Drewna, jego budowa jest zbliżona do naszych krajowych drzew, a właściwości mechaniczne oraz technologiczne – znacznie lepsze. Za podłogami bambusowymi przemawia również ich atrakcyjna cena. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?
Często możemy spotkać się z opinią, że bambus to drewno miękkie, które z łatwością ulega uszkodzeniom. Nic bardziej mylnego! Owszem, jest to drewno lite, lecz o bardzo dobrych parametrach twardości, które przewyższają wiele rodzinnych gatunków drzew, a nawet niektóre egzotyczne.
Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że bambus ma różną twardość w zależności od zastosowanej metody produkcji. W przypadku sklejania wertykalnego jest to twardość na poziomie 36 MPa, czyli średnia. Bambus sklejany horyzontalnie ma twardość 49 MPa – merbau oraz inne drewna egzotyczne mają ją na poziomie 48 MPa. Najtwardszy jest natomiast bambus skręcany – Mpa wynosi tu bowiem aż 109. Im większa twardość desek, tym większa ich odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Jako że w przypadku bambusa parametr ten jest wysoki, wykonane z niego podłogi mogą być z powodzeniem stosowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu, jak centra handlowe czy banki.
W sklepach najczęściej spotkać można się z jasnymi deskami bambusowymi. Drewno to może zostać jednak poddane barwieniu, dzięki czemu będziemy w stanie uzyskać również ciemniejsze odcienie. Niestety, metoda ta wpływa na osłabienie struktury desek.
Jeżeli chodzi o pielęgnację podłogi bambusowej, to nie wymaga ona specjalnej impregnacji, nawet jeżeli planujemy ją umieścić w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci takich, jak kuchnia lub łazienka. Dbanie o taki produkt ograniczać powinno się do zamiatania lub odkurzania, a w razie konieczności, przecierania wilgotną szmatką.
Jeżeli mieszkamy w Warszawie i szukamy wysokiej jakości desek tego typu, warto zapoznać się z ofertą firmy Vip Parkiet.