Finishparkiet i finishdeski – co to takiego?

Finishparkiet i finishdeski – co to takiego?

Mianem finishparkietu i finishdesek określa się gotowe, dwuwarstwowe elementy podłogowe, które dzięki swojej specyficznej budowie (po czasie nie tworzą się między nimi szczeliny) cechują się wysoką jakością oraz trwałością.

Górna warstwa ma grubość między 3,5 a 6,5 milimetra i powstaje na bazie wysokiej jakości drewna krajowego oraz egzotycznego. Górną produkuje się natomiast zazwyczaj z liściastego drewna krajowego, na przykład dębu lub buku. Deski są fabrycznie szlifowane i lakierowane albo olejowane.

Główna zaleta finishparkietu oraz finishdesek to fakt, że ich montaż jest szybszy niż ma to miejsce w przypadku litego drewna. Deski nie wymagają również klimatyzowania – leżenia przez minimum 48 godzin w pomieszczeniu, w którym będą montowane, co ma na celu wyrównanie wilgotności drewna do tej, jaka panuje w pokoju. Co więcej, już podczas wizyty w sklepie wiemy, jaki dokładnie odcień będzie miała nasza podłoga – w przypadku klasycznego drewna jego barwa ulega zmianie po impregnacji. Montaż opisywanych produktów opiera się o ich przytwierdzenie do podłoża – w przeciwieństwie do paneli, nie mocuje się ich jako podłogi pływającej.

Zanim zdecydujemy się na zakup finishdesek lub finishparkiet, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że źle znoszą one działanie wilgoci, a co za tym idzie, nie znajdą zastosowania w kuchni czy łazience. Jedyne możliwe rozwiązanie w tym przypadku to zastosowanie specjalnego preparatu, który zmniejszy ryzyko ewentualnych odkształceń i uszkodzeń.

Finishparkiet oraz finishdeski mogą być montowane na ogrzewaniu podłogowym. Najlepiej do tego celu wykorzystać 12-milimetrowe deski, które zagwarantują lepszą przepuszczalność ciepłą. Niestandardowa budowa opisywanych elementów powoduje, że nie ulegają one odkształceniom, a montaż bezpośrednio do powierzchni uniemożliwia im ruch, w konsekwencji czego, nawet pod wpływem działania ciepła powstają jedynie niemalże niewidoczne szczeliny.

Codzienna pielęgnacja finishparkietu i finishdesek opiera się o bieżące usuwanie z ich powierzchni piasku oraz wody. W tym celu, odkurzamy, zamiatamy lub przemywamy podłogę wilgotnym mopem, następnie wycieramy do sucha miękką ściereczką i polerujemy. Zaleca się podklejenie wszystkich mebli przy pomocy filcowych podkładek – unikniemy w ten sposób zarysowań.

Układaniem takich parkietów w Warszawie zajmują się specjaliści z firmy Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane