Jak wybrać podłogę do kuchni w stylu retro?

Jak wybrać podłogę do kuchni w stylu retro?

Styl retro wraca do łask! W tym klimacie urządza się zarówno salony, sypialnie, jak i kuchnie. Polega on na wprowadzeniu do pomieszczeń autentycznych elementów wyposażenia lub ich stylizowanych odpowiedników, co ma na celu przywołanie ducha minionych epok. Dużą popularnością cieszą się wnętrza urządzone w stylu lat 50. oraz 60.

Kuchnia zaaranżowana w tym klimacie powinna być przytulna, elegancka oraz funkcjonalna. Należy w umiejętny sposób połączyć tu stare elementy oraz nowoczesne technologie. Pozwoli nam na to wykorzystanie elementów charakterystycznych dla wnętrz rustykalnych, skandynawskich oraz nowoczesnych.

Styl retro nie może się obejść bez drewna, które występuje tutaj zarówno w postaci mebli, jak i podłóg. Na ścianach umieścić można natomiast płytki ceramiczne. Uchwyty do mebli mogą być wykonane z metalu, a dodatki – z żeliwa.

Na podłodze w kuchni retro doskonale sprawdzi się naturalne drewno. Do wyboru mamy odnowione lub zupełnie nowe deski, które nadadzą wnętrzu przytulnego klimatu i będą doskonale korespondować z pozostałymi drewnianymi akcentami. W Warszawie, deski podłogowe wysokiej jakości ma w swojej ofercie między innymi firma Vip Parkiet.

Równie dobrze prezentować będą się tutaj panele podłogowe, płytki – terakota, gres, kamień, płytki klinkierowe czy cegła.

Jeśli chodzi o kolorystykę charakterystyczną dla stylu retro, dominuje tu biel oraz odcienie pasteli, brązu i beżu. Na podłogach znaleźć mogą się zarówno naturalne brązy typowe dla klasycznych desek, jak i szarości. Deski mogą pozostać w swoim naturalnym wybarwieniu podkreślonym przy pomocy oleju albo lakieru lub możemy im nadać odcienia białego czy ciemno brązowego.

Drewniana podłoga będzie się prezentowała w kuchni retro jeszcze lepiej, kiedy widoczne będą na niej ślady użytkowania. Tego typu efekt możemy uzyskać na przykład metodą szczotkowania lub bielenia.

W przypadku płytek, sprawdzą się zarówno stonowane desenie imitujące rysunek drewna czy wygląd prawdziwego kamienia, jak i modele jednobarwne.

Parkiety i podłogi drewniane