Jak wybrać idealną podłogę do przedpokoju?

Jak wybrać idealną podłogę do przedpokoju?

Przedpokój to pomieszczenie, które odwiedzający nas goście widzą jako pierwsze. Zgodnie z zasadą, że „dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz”, warto zadbać, by znajdująca się tu podłoga była najwyższej jakości – nie tylko efektowna, lecz także wytrzymała. Wymóg ten w 100% spełniają podłogi drewniane. Czym kierować się wybierając model do przedpokoju w naszym domu?

W przypadku intensywnie eksploatowanych pomieszczeń, takich jak właśnie przedpokój, najlepiej sprawdzi się twarde drewno, jako że jest ono odporne na ścieranie i wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Jego twardość mierzy się przeważnie w skali Brinella i oznacza współczynnikiem BHN lub MPa (megapaskale). Im jest on wyższy, tym drewno twardsze. Oznaczeniem powyżej 4 BHN (40 MPa) poszczycić może się między innymi orzech, między 3 a 4 BHN (30 – 40 MPa) – jesion, dąb, grab czy grusza.

Przed ścieraniem najlepiej chronią drewnianą podłogę lakiery poliuretanowe – tak rozpuszczalnikowe, jak i wodne, które gwarantują posadzce odporność na uszkodzenia mechaniczne i elastyczność. Dobrze znoszą one również pracę drewna.

Odporna na ścieranie jest również posadzka drewniana zaolejowana, najlepiej na gorąco – wówczas olej jest w stanie wniknąć głębiej w drewno.

W przedpokoju doskonale sprawdzą się na przykład wyroby marki Parkiet Hajnówka, które cechują się dobrą jakością wykonania, dużą różnorodnością kolorystyczną, ciekawym wzornictwem i łatwością pielęgnacji.

Parkiety i podłogi drewniane