Jak optycznie powiększyć lub pomniejszyć wnętrze dzięki podłodze?

Jak optycznie powiększyć lub pomniejszyć wnętrze dzięki podłodze?

Podłoga, za sprawą swojej dużej powierzchni, bardzo silnie oddziałuje na sposób postrzegania pomieszczenia. W związku z tym, doskonale nadaje się do stosowania różnego rodzaju trików mających na celu zmianę wyglądu wnętrza. Oto kilka z nich.

Przy pomocy odpowiednio dobranej podłogi jesteśmy w stanie skutecznie zmienić proporcje wnętrza. Naprzemiennie ułożone pasy jasnej i ciemnej optycznie poszerzą i skrócą pomieszczenie. Regularnie powtarzający się element ozdobny, jak dekoracja z kafelków, skutecznie powiększa pokój, nie zmieniając jego proporcji. Zbyt wąskie wnętrze poszerzymy układając w poprzek długie deski, a zbyt krótkie wydłużymy kładąc je równolegle do krótszych ścian.

W pomieszczeniu, które pełni więcej niż jedną funkcję, na przykład w kuchni połączonej z salonem, warto wydzielić poszczególne strefy innym materiałem niż ten, który został użyty na całej podłodze. Trik ten pozwoli również na optycznie wydłużenie małej łazienki – wystarczy, że na fragmencie od drzwi do umywalki ulokowanej naprzeciwko wejścia położymy podłogę w innym kolorze lub z innego materiału.

Mieszkanie o niewielkim metrażu będzie wyglądało na większe, gdy we wszystkich pomieszczeniach zastosujemy jednakową podłogę. W dużym, mało przytulnym, warto natomiast zastosować różne materiały w każdym pokoju.

Najlepiej, by linia łącząca dwa różne materiały podłogowe przebiegała zgodnie z granicami architektonicznymi, na przykład na przedłużeniu ścian – unikniemy w ten sposób wrażenia bałaganu.
Jeśli szukamy sprawdzonej firmy zajmującej się układaniem parkietów w Warszawie, warto skontaktować się z fachowcami z Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane