Parkiet – renowacja czy wymiana?

Parkiet – renowacja czy wymiana?

Parkiety drewniane od wieków dekorują domy, mieszkania oraz inne pomieszczenia, gdzie kluczową rolę ogrywa estetyka. Niestety z czasem parkiet może wymagać renowacji, która pomoże mu odzyskać dawny blask.

Każda, nawet najbardziej twarda i odporna na uszkodzenia podłoga drewniana po intensywnym użytkowaniu wymaga odświeżenia. Uszkodzone bądź zniszczone drewno nie jest bowiem estetyczne i często stanowi poważną przeszkodę w komfortowym użytkowaniu pomieszczenia. Sytuacje takie mają miejsce, gdy na przykład elementy parkietu wypadają, są popękane lub mają widoczne wyszczerbienia. Parkiet renowacja jest wtedy niezbędnym zabiegiem.

Samemu czy z firmą?

Tradycyjne parkiety drewniane po wielu (często kilkudziesięciu) latach użytkowania wymagają gruntownej renowacji. Parkiet renowacja przeprowadzana jest często samodzielnie, co jest trudne, głównie ze względu na konieczność cyklinowania. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, np. Vip Parkiet.

Krok po kroku do eleganckiego parkietu

Pierwszym etapem jest usunięcie wszystkich odpadających lub uszkodzonych fragmentów parkietu. Jeżeli parkietu nie trzeba usuwać w całości to wystarcza wymiana uszkodzonych fragmentów oraz szpachlowanie dziur. Pozwoli to uzyskać stabilność podłogi oraz przystąpić do dalszych prac. Kolejnym krokiem jest cyklinowanie z zastosowaniem papieru o różnej granulacji. Cyklinowanie pozwala usunąć stare warstwy lakieru, wyrównać wszystkie nierówności oraz nadać powierzchni jednolitego charakteru. Ostatnim krokiem jest nałożenie lakieru (lub innego środka konserwującego).

Kiedy parkiet jest do wymiany?

Parkiet renowacja jego powierzchni może nie być opłacalna, gdy uszkodzenia drewnianych elementów są bardzo duże i przeprowadzona naprawa nie daje gwarancji, że podłoga zachowa estetyczny wygląd. Za wymianą parkietu przemawia również chęć montażu ogrzewania podłogowego. Warto pamiętać, że ostateczna decyzja dotycząca renowacji parkietu powinna być podjęta po konsultacji z parkieciarzem.

Parkiety i podłogi drewniane