Czy warto inwestować w parkiet lamelowy?

Czy warto inwestować w parkiet lamelowy?

Parkiet lamelowy w ciągu ostatnich lat znacząco zyskał na popularności. Popularność ta spowodowana jest nie tylko ciekawym wyglądem parkietu, ale przede wszystkim jego ceną, która jest znacznie niższa niż w przypadku parkietu tradycyjnego, np. jodełkowanego.

Parkiet lamelowy w ciekawy sposób sprawdza się w pomieszczeniach mieszkalnych. Klienci chętnie widzą go w salonie, sypialni, pokoju dziecka czy małym gabinecie. Jego wygląd jest jedną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę. Drugą jest wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia, która jest znacząco mniejsza niż w przypadku litej, dębowej deski. Z czego to wynika? Przede wszystkim z budowy.

Budowa parkietu

Parkiet lamelowy ma nieco inną budowę niż ten lity. Ma to wpływ nie tylko na rodzaj montażu i pielęgnacji, ale również późniejsze użytkowanie. W przypadku parkietu lamelowego klepka jest cieńsza i wynosi przeważnie od 10 do 14 milimetrów. Dla porównania klepka w parkiecie litym wynosi ponad 20 milimetrów. Taka różnica przekłada się na sposób montażu. Parkiet lamelowy nie posiada rozwiązania typu pióro-wpust, montowany jest na styk. Drugą różnicą jest brak możliwości wielokrotnego cyklinowania (szybsze ścieranie parkietu). Rozwiązania lite są więc zdecydowanie polecane do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu.

Wygląd

Parkiet lamelowy do złudzenia przypomina ten z drewna litego. Na pierwszy rzut oka domownik lub odwiedzający nas gość nie dostrzeże różnicy w gatunkach drewna. Montaż parkietu lamelowego jest dobrym rozwiązaniem jeżeli pamiętamy o jego aspektach technicznych. Jako rozwiązanie mająca na celu poprawę estetyki wnętrza na pewno się sprawdzi, niemniej jednak szczególną uwagę należy zwrócić na jego użytkowanie oraz pielęgnację.

Warto inwestować w parkiet lamelowy, jeżeli chcemy mieć podłogę ładną i estetyczną. Niestety jednak po wielu latach jej użytkowania musimy się liczyć z koniecznością jej wymiany. Parkiet dębowy z drewna litego, układany w jodełkę z pewnością w nienaruszonym stanie wytrzyma o wiele dłużej.

Parkiety i podłogi drewniane