Parkiet korkowy czy tradycyjny?

Parkiet korkowy czy tradycyjny?

Parkiet zdecydowanie nie jest rozwiązaniem monotonnym. Jego producenci prześcigają się w pomysłach i proponują coraz to nowe produkty. Jednym z ciekawych zastosowań jest parkiet korkowy, który stanowi alternatywę dla tego tradycyjnego lub warstwowego. Który lepiej wybrać?

Parkiet korkowy jest rozwiązaniem dla tych inwestorów, którzy cenią sobie niestandardowe rozwiązania, pragną uzyskać efekt ciepłej podłogi bez montażu ogrzewania podłogowego lub zależy im na wysokiej akustyce podłogi. Korek jest zupełnie naturalnym materiałem, który ma wiele zalet. Czym właściwie jest? Parkiet korkowy to nic innego jak podłoga ułożona z przetworzonej kory dębu korkowego.

Parkiet korkowy i lity – naturalność

Parkiet korkowy oraz lity (np. dębowy układany w jodełkę francuską) są wspaniałą alternatywą dla paneli podłogowych, wykładzin i płytek ceramicznych. Oba rodzaje parkietu charakteryzują się naturalnością – to ważne dla inwestorów, którzy nie preferują sztuczności we wnętrzach. Parkiet korkowy może występować jako płyty podłogowe lub specjalne panele. W obu przypadkach podłoga może być układana w salonach, sypialniach, gabinetach czy pokojach gościnnych.

Estetyka

Zarówno parkiet korkowy, jak i lity mają swój charakterystyczny wygląd. W Przypadku parkietu korkowego gama kolorów oraz wzorów umożliwia praktycznie dowolną aranżację. Parkiet sprawdzi się zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym wnętrzu. Parkiet lity jodełkowany dedykowany jest raczej to klasycznych wnętrz. Dla miłośników bardziej odważny aranżacji dostępne są innego rodzaju parkiety z drewna litego, np. Dąb Wyoming Thermo olejowoskowany szczotkowany.

Montaż i pielęgnacja

Parkiet z drewna litego układany jest najczęściej metodą klejenia. To gwarantuje stabilność podłogi. Parkiet korkowy w zależności od wersji może być również układany, jako podłoga pływająca. Do obu rodzaju podłóg istnieją specjalne środki czystości, które pozwalają na łatwą i odpowiednią pielęgnację. Pod względem twardości parkiet z drewna litego znacząco przewyższa parkiet korkowy.

Parkiety i podłogi drewniane