Parkiet bambusowy – jakie są jego zalety?

Parkiet bambusowy – jakie są jego zalety?

Bambus często utożsamiany jest z aranżacją wnętrz, które oscylują w kulturze orientu. Tego rodzaju podłoga, choć parametrami oraz wytrzymałością nie może konkurować z deskami litymi lub deskami trójwarstwowymi cieszy się dość sporą popularnością wśród kupujących.

Podłoga drewniana ma przede wszystkim sprawić, że wnętrze domu lub mieszkania będzie spełniać nasze oczekiwania. Drewno zdecydowanie ociepla klimat, tworzy we wnętrzach poczucie przytulności oraz zwiększa komfort użytkowania. Współcześnie nie wyobrażamy sobie salonu czy sypialni bez podłogi drewnianej lub drewnopodobnej. Parkiet bambusowy – mimo swoich wad, spełnia oczekiwania klientów, którzy oczekują różnorodności.

Twardość drewna – jedna z największych zalet

Parkiet bambusowy jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wynika to przede wszystkim z twardości drewna. Najmiększe drewno bambusowe ma twardość na poziomie 38 MPa (megapaskale). Dla porównania twardość drewna dębowego wynosi 36 MPa. Drewno bambusowe „skręcane” ma twardość 109 MPa. Twardość deski bambusowej sprawia, że może być wykorzystana w pomieszczeniach o bardzo dużym natężeniu ruchu. Dobrze sprawdzi się w salonie lub przedpokoju.

Odporność na wodę

Z racji występowania (tropikalna i subtropikalna Azja) drewno bambusowe jest oporne na wilgoć oraz działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Stąd pomysł inwestorów, aby parkiet bambusowy wykorzystać jako podłogę w łazience lub saunie. Bambus dobrze radzi sobie z wyższą temperaturą oraz parą wodną.

Cena oraz możliwości aranżacyjne

Zaletą parkietu bambusowego jest jego cena – zdecydowanie niższa niż w przypadku podłóg z drewna litego (krajowego i egzotycznego) oraz desek trójwarstwowych. Ma to dość duże znaczenie, gdy do zaaranżowania mamy większą powierzchnię, np. w domu. Z racji usłojenia drewno bambusowe jest również oryginalne. Po ułożeniu usłojenie jest bardzo wyraźne, co dodatkowo zwiększa walory estetyczne podłogi. Parkiet bambusowy z powodzeniem wkomponuje się w nowoczesną bądź orientalną aranżację wnętrza.

Parkiety i podłogi drewniane