Dlaczego warto stosować olej do parkietu?

Dlaczego warto stosować olej do parkietu?

Bardzo często inwestorzy rezygnują z tradycyjnego wykończenia desek lakierem na rzecz naturalnego oleju – dzięki temu otrzymują powierzchnię estetyczną, gdzie podkreślona jest naturalność deski. Lepiej widać usłojenie, sęki, przebarwienia, a także wżery. Olej jest idealnym rozwiązaniem dla klientów, którzy chcą być jak najbliżej natury.

Choć najczęściej wybieramy deski wykończone lakierem, to olejowanie wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością. Jego zastosowanie może mieć miejsce, gdy najbardziej zależy nam na zachowaniu pierwotnego wyglądu deski oraz uwypukleniu jej wyglądu. Naturalny olej ma bowiem tę zaletę, że podkreśla to, co w drewnie najpiękniejsze.

Piękne podłogi olejowane

Decydując się na montaż podłogi np. z drewna litego stajemy przed koniecznością wyboru sposobu wykończenia. Należy zwrócić uwagę na fakt, ze te samo drewno lite wykończone lakierem lub olejem do parkietu da zupełnie różny efekt. W przypadku lakieru powłoka będzie gładka, matowa i twarda, a w przypadku oleju naturalna, z wyczuwalnymi cechami charakterystycznymi deski. Niektóre gatunki drewna egzotycznego dużo lepiej prezentują się wykończone olejem.

Działanie oleju, a działanie lakieru

Lakierowanie podłogi sprawia, że na jej powierzchni tworzy się twarda, np. matowa struktura. Zadaniem lakieru jest zabezpieczenie drewna przed uszkodzeniem, niwelacja odbijania światła. Inne działanie ma olej. Oczywiście tak samo zabezpiecza drewno przed zniszczeniem oraz pojawianiem się grzybów czy pleśni. Jego działanie polega jednak na wnikaniu w strukturę drewna. Olej może być również nakładany na podłogi rustykalne, które charakteryzują się dużą ilością pęknięć, wżerów czy mocnym usłojeniem. Stosowanie na takie podłogi lakieru mogłoby spowodować jego pękanie.

Zróżnicowana kolorystyka

Producenci chemii parkieciarskiej oferują możliwość wyboru olejów, które sprawią, że deski będą mogły przybrać różnorodną kolorystykę. To ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy poszukują sposobu na to, aby podłoga nie była monotonna. Zastosowanie oleju może sprawić, że podłoga naturalnie pociemnieje tworząc niepowtarzalny klimat. Wszystko zależy więc od naszych indywidualnych preferencji.

Parkiety i podłogi drewniane