Naprawa parkietu – czy można ją wykonać samemu?

Naprawa parkietu – czy można ją wykonać samemu?

Parkiety drewniane bardzo dobrze sprawują się w domach oraz mieszkaniach. Nadają wnętrzom ciepła, podnoszą ich prestiż, sprawiają, że wnętrze jest przyjemniejsze w użytkowaniu. Niestety co jakiś czas wymagają mniejszej lub większej naprawy.

Naprawa parkietu wymaga przede wszystkim delikatności. Zabierając się do prac remontowych musimy pamiętać, że mamy do czynienia z materiałem, który dość łatwo uszkodzić lub zniszczyć. Naprawa parkietu jest więc zajęciem wymagającym od nas nie tylko wiedzy, ale również dobrego planowania i cierpliwości. Czy remont parkietu można wykonywać samemu? Wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia oraz zakresu prac. Jeżeli jest on niewielki, np. wymiana jednej klepki lub likwidacja szpary między klepkami to nie musimy wzywać fachowca. Jeżeli jednak do przeprowadzenia jest poważna naprawa parkietu – lepiej skorzystać z usług fachowca.

Kiedy możemy naprawiać parkiet samemu?

Naprawa parkietu może być przeprowadzona samemu wtedy, gdy uszkodzenie nie jest wielkie. Mając na podłodze parkiet dębowy ułożony w jodełkę francuską, tradycyjną klepkę układaną metodą klejenia lub parkiet przemysłowy możemy się podjąć naprawy samemu. Wymiana pękniętej deseczki, mocniejsze przyklejenie takiej obluzowanej lub naprawa drobnego wgniecenia nie powinny stanowić dla nas problemu. Jeżeli dysponujemy narzędziami i mamy pod ręką wypożyczalnię sprzętu budowlanego to możemy samodzielnie wykonać także cyklinowanie parkietu oraz jego lakierowanie.

Kiedy lepiej skorzystać z pomocy fachowca?

Naprawa parkietu często jest zajęciem bardzo czasochłonnym oraz wymagającym wykorzystania sprzętu: cykliniarek, szlifierek kątowych, fugownic, narzędzi do czyszczenia fug. Trzeba również dobrać odpowiednią chemię parkieciarską oraz metodę pracy. Jeżeli nie mamy wiedzy, doświadczenia, mamy problem z zakupem lub wypożyczeniem narzędzi to naprawa parkietu powinna być przeprowadzona przez fachowca. Również w przypadku dużych powierzchni, jak np. salon warto korzystać z pomocy eksperta. Zagwarantuje nam to uzyskanie efektu, o którym marzyliśmy.

Parkiety i podłogi drewniane