Lite drewno – co warto wiedzieć na jego temat?

Lite drewno – co warto wiedzieć na jego temat?

Lite drewno to idealne rozwiązanie dla wszystkich, których priorytetem jest trwałość podłogi. Decydując się na to rozwiązanie, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że jest to materiał nieco bardziej wymagający niż drewniane elementy warstwowe. Nie należy także do najtańszych.

W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję odnośnie gatunku drewna, które musi być dostosowane do panujących w pomieszczeniu warunków. To natomiast wpływa na sposób ułożenia. Równie ważna jest także wielkość drewnianych elementów oraz wybór rysunku słojów.

Lite drewno w znacznie większym stopniu niż warstwowe reaguje na zmiany wilgotności, jako że w drewnianych elementach nie posiada kilku warstw, które mogłyby wzajemnie ograniczać swoją pracę. W związku z tym, nie wszystkie gatunki będą się nadawały do układania w tak zwanych pomieszczeniach wilgotnych, czyli łazienkach i kuchniach oraz na ogrzewanie podłogowe. W pierwszym z wymienionych pomieszczeń najlepiej postawić na drewno o małym skurczu, bogate w naturalne oleje, które nie odbarwiają się pod wpływem wody i stanowią ochronę przed wilgocią.

Również pomieszczenia narażone na intensywną eksploatację, jak chociażby przedpokój, mają specyficzne wymagania. Znajdująca się tam podłoga powinna być zarówno stabilna, jak i twarda. W związku z tym, dobrze sprawdzi się tu na przykład dąb czy jesion.

Pierwszy z gatunków znajdzie również zastosowanie na ogrzewanym podkładzie. Związane jest to z faktem, że w niewielkim stopniu reaguje on na zmianę temperatury oraz wilgotności i powoli osiąga równowagę higroskopijną. Takie deski na ogrzewanie podłogowe w Warszawie ma w swojej ofercie między innymi firma Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane