Listwy przypodłogowe MDF – wady i zalety

Listwy przypodłogowe MDF – wady i zalety

Listwy przypodłogowe MDF charakteryzują się średnią wielkością i efektownym wyglądem. Szerszy cokół z delikatnymi żłobieniami świetnie prezentuje się w nowoczesnych i klasycznych aranżacjach, stanowiąc efektowne połączenie między podłogą a ścianą. Zanim jednak wprowadzimy go do swojego wnętrza, warto lepiej poznać charakterystykę produktu. Jakie są wady i zalety listew przypodłogowych MDF?

Listwy przypodłogowe MDF są wykonane płyty pilśniowej. Materiał składa się z włókien drzewnych o średniej wielkości. Jego gęstość objętościowa sprawia, że jest w znacznym stopniu odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wysoka wytrzymałość sprawia, że materiał można łatwo kształtować, dzięki czemu komponent często wykorzystywany jest w meblarstwie oraz produkcji stylowych listew przypodłogowych, które chronią ściany i zapewniają stylowe przejście między podłogą.

Jakie zalety mają listwy przypodłogowe MDF?

Lakierowane listwy przypodłogowe MDF wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem i nieszablonową estetyką, która nadaje stylowego charakteru każdemu wnętrzu. Z tego powodu pokochali je nie tylko inwestorzy, ale także profesjonalni architekci wnętrz, którzy często wykorzystują materiał w projektowanych aranżacjach. Materiał jest łatwy w obróbce i daje szerokie możliwości kształtowania. Z tego powodu w sprzedaży można spotkać ogromny wybór wzorów, kształtów i wielkości listew przypodłogowych. Lakierowany materiał różni się także w zakresie koloru. Choć zdecydowany prym wiodą białe listwy przypodłogowe, które są najbardziej uniwersalne.

Materiał wyróżnia się dobrymi parametrami mechanicznymi. Cokoły są odporne na uszkodzenia mechaniczne i trudno je zarysować. Gładka, lakierowana powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości i skutecznie chroni ścianę przed powstawaniem zabrudzeń. Wśród licznych propozycji można także spotkać listwy przypodłogowe o szczególnych właściwościach. Przykładem mogą być listwy odporne na wilgoć, które bez obaw można montować w kuchni, garażu, a nawet łazience. Dużym zainteresowaniem cieszą się także cokoły elastyczne.

Listwy przypodłogowe zapewniają estetyczne wykończenie wnętrza. Element skutecznie maskuje dylatacje między podłogą drewnianą, a ścianą. Można pod nim ukryć również przewody elektryczne. Zaletą materiału jest także łatwy montaż oraz możliwość precyzyjnego dostosowania do wymiarów pomieszczenia przez przycięcie. Atutem rozwiązania jest także przystępna cena.

Wady listew MDF

Jak każdy materiał wykończeniowy, listwy przypodłogowe również mają swoje wady. Wykonany z włókien drewnianych element nie jest w pełni odporny na wodę. Tylko niektóre produkty posiadają dodatkowe zabezpieczenie przeciwwilgociowe dlatego, jeśli szukasz listwy do garażu, łazienki lub przedpokoju, koniecznie zwróć uwagę na ten element.

Podsumowując, można łatwo zauważyć, że listwy MDF mają znacznie więcej zalet niż wad. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w popularności tego materiału wśród osób wykonujących remont.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parkiety i podłogi drewniane