Jak zmienić kolor podłogi?

Jak zmienić kolor podłogi?

Charakter wnętrza możemy zmienić nie tylko poprzez wstawienie tam nowych mebli czy pomalowanie ścian. W tym celu możemy również zmienić kolor podłogi. W tym celu możemy się posłużyć kilkoma różnymi metodami.

Szczotkowanie

Zabieg ten doskonale podkreśli naturalne usłojenie oraz strukturę drewna. Nadając na nie bejcę, uzyskamy bardzo ciekawy, nietuzinkowy efekt. Uwaga! Szczotkowanie znajdzie zastosowanie wyłącznie w przypadku odnawiania powierzchni miękkiego drewna takiego, jak świerk czy sosna. Odnawiając drewno twardsze, jak jesion czy dąb, również uzyskamy ciekawy efekt, lecz nie będzie on tak intensywny. W przypadku drewna bukowego czy klonowego, lepiej zrezygnować ze szczotkowania – tego typu twarde, nieporowate drewno nie jest zbyt podatne na zabiegi. Po szczotkowaniu, powierzchnię podłogi zwykle zabezpiecza się warstwą oleju.

Ługowanie

Zabieg ten przypadnie do gustu wszystkim, którym zależy na efekcie jasnej, wyszorowanej podłogi. Ługowanie nadaje podłodze równomiernego, białego odcienia bez jednoczesnego zasłania słojów. Dodatkowo, zabezpiecza on powierzchnię przed żółknięciem. Proces ten najlepiej sprawdzi się na jasnych odmianach drewna. Najlepiej przeprowadzać go niedługo po położeniu albo cyklinowaniu podłogi. Polega on na przemyciu jej specjalną emulsją, która zamyka pory wypełniając je kolorem, zabezpieczając jednocześnie przed zabrudzeniem.

Bejcowanie

Zabieg ten pozwala na pogłębienie naturalnej faktury i usłojenia drewna lub nadanie mu delikatnego koloru. Z pomocą bejcowania jesteśmy w stanie uzyskać ciekawe efekty i zabarwić drewno w taki sposób, by przypominało ono zupełnie inny gatunek. Wybierając bejcę, warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego rozpuszczalnika. Z pomocą bejc wodnych lub poliuretanowych o dłuższym czasie zastygania, będziemy w stanie uzyskać bardziej równomierny efekt na dużej powierzchni. Taki produkt najlepiej nakładać na dokładnie oczyszczoną podłogę. By efekt zabiegu był trwały, bejcowane powierzchnie powinno się zabezpieczyć przy pomocy warstwy lakieru.

Gdy nie wiedzą Państwo, na którą z metod zmiany koloru podłogi się zdecydować, warszawska firma VIP Parkiet służy pomocą w jej doborze.

Parkiety i podłogi drewniane