Sposoby na wykończenie drewnianej podłogi

Sposoby na wykończenie drewnianej podłogi

Wykończenie podłogi ma na celu nadanie jej odpowiedniego wyglądu oraz zabezpieczenie jej przed zniszczeniem. Jakich środków warto użyć do tego celu?

Surowe deski a wykończenie

Deski podłogowe to naturalny materiał, który cieszy się dużą popularnością. Trudno się temu dziwić – jest on bowiem zarówno trwały, jak i efektowny. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że wymagające wykończenia surowe drewno to tylko jedna z możliwości, jakie mamy. Na rynku spotkać możemy się bowiem także z deskami wykończonymi fabrycznie, których nie musimy pokrywać żadnymi preparatami. Zwykle układa się je pływająco, łącząc ze sobą poszczególne elementy na pióro i wpust.

Etapy wykańczania drewnianej podłogi

• cyklinowanie – deski przytwierdzone do podłoża nie są jeszcze gotowe do malowania. W pierwszej kolejności należy je poddać cyklinowaniu, czyli szlifowaniu. Zabieg ten pozwala na usunięcie wierzchniej warstwy deski i wypolerowanie jej w celu nadania odpowiedniej gładkości.

• malowanie – wycyklinowana podłoga jest gotowa do malowania. Do tego celu posłużyć możemy się lakierem, woskiem lub olejowoskiem.

Lakierowana podłoga, owszem, będzie wyglądała naturalnie, lecz może ona także podkreślać wszelkiego rodzaju wady drewna takie, jak rysy czy pęknięcia. W związku z tym, lakier należy nakładać wyłącznie na dokładnie wyrównaną posadzkę. Do zalet takich produktów zalicza się zapewnienie ochrony w postaci powłoki odpornej na zarysowania i inne uszkodzenia. Lakier sprawia także, że podłoga nienarażona na uszkodzenia niemalże się nie starzeje i zachowuje swój pierwotny wygląd na długi czas. Do wyboru mamy między innymi lakiery wodorozcieńczalne, które charakteryzują się krótkim czasem schnięcia. Dzieli się je na akrylowe, poliuretanowe (najbardziej odporne na ścieranie) oraz poliuretanowo – akrylowe. Druga z propozycji to lakiery rozpuszczalnikowe, do których zalicza się głównie lakiery poliuretanowe cechujące się twardą powłoką odporną na uszkodzenia i działanie środków chemicznych. Spotkać możemy się także z lakierami alkidowymi, uretanowymi oraz uretanowo – alkidowymi, które są bardzo elastyczne i antypoślizgowe.

W przypadku podłóg wykonanych z drewna liściastego najlepiej sprawdzą się elastyczne lakiery poliuretanowe, uretanowe lub uretanowo – alkidowe, które nie będą pękały wskutek pracy surowca.
Drewno iglaste wymagać będzie potraktowania lakierem alkidowym, uretanowym lub uretanowo-alkidowym w połączeniu ze stosownym podkładem.

Oleje do podłóg drewnianych

Wykończone olejem podłogi drewniane są miłe w dotyku oraz w pełni zachowują swój naturalny charakter. Są one ekologiczne – nie zawierają szkodliwych substancji, a jedynie wodę oraz oleje roślinne. Taki produkt jest w stanie wydobyć kolor drewna i skutecznie podkreślić jego usłojenie. Wpływa on również na zwiększenie odporności surowca na zmiany wilgotności powietrza.

Ługowanie podłogi drewnianej

To znacznie mniej popularny zabieg, który polega na zmywaniu powierzchni podłogi przy pomocy specjalnej emulsji mydlanej, co powoduje wybielenie surowca. Taka posadka jest odporna na wnikanie wody i brudu w szpary pomiędzy deskami.

Jeśli szukają Państwo sprawdzonej firmy, która zajmuje się układaniem parkietów w Warszawie, zachęcamy do skorzystania z oferty VIP Parkiet. Jej eksperci pomogą Państwu w doborze produktów dopasowanych do Państwa indywidualnych potrzeb.

Parkiety i podłogi drewniane