Czy jasny parkiet jest idealny do salonu?

Czy jasny parkiet jest idealny do salonu?

Jasna czy ciemna? To podstawowe pytanie zadaje sobie każda osoba decydująca się na zakup podłogi drewnianej do salonu. Od wyboru parkietu czy paneli podłogowych w zasadzie zaczynamy aranżację pomieszczenia. To do koloru desek dobieramy kolor ścian, meble oraz pozostałe dodatki. Czy jasny parkiet rzeczywiście jest najlepszy do salonu?

Podłoga w salonie jest jedną z najważniejszych rzeczy. Musi spełniać określone kryteria: być elegancka, trwała, odporna na zarysowania, prosta w montażu i stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Gdy dodatkowo bez problemu możemy do niej dobrać meble oraz pozostałe wyposażenie wnętrza to sytuacja wydaje się niemal idealna. Jasny parkiet ma wiele zalet, o których trzeba pamiętać. Dlaczego właśnie on jest częściej wybierany do salonu?

Parkiet jasny jest ładniejszy

To oczywiście kwestia gustu. Faktem jest jednak to, że naturalna kolorystyka, ukazanie pierwotnego usłojenia drewna, przebarwień oraz wżerów jest w większym stopniu możliwe w przypadku desek o jasnym zabarwieniu. Dobrym przykładem jest tu chociażby Dąb Salem olejowoskowany, Dąb Rustic czy Dąb Trenton. Naturalna, ciepła kolorystyka jest dla nas bardziej przyjazna.

lipiec4a

Jasny parkiet jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości

Prawda. Zabrudzenia (głównie w postaci kurzu) znacznie mniej widać na jasnym parkiecie. Plusem jest więc jego montaż np. w pomieszczeniach bardzo mocno nasłonecznionych, gdzie nie ma dywanów ani wykładzin. Dla osoby, która szczególnie dba o czystość wnętrza ma to ogromne znaczenie. Dzięki temu, że zastosujemy jasny parkiet możemy mniej czasu poświęcać na sprzątanie.

Lepsze możliwości aranżacji?

Parkiet jasny to większe możliwości aranżacyjne. Naturalna kolorystyka parkietu sprawia, że łatwiej ze sobą połączyć w salonie tak istotne elementy, jak: podłoga, ściany, dekoracje ścienne, meble, oświetlenie. Warto również zwrócić uwagę na to, że jasny parkiet nie przytłacza swoim wyglądem. Nawet, gdy mamy do czynienia z dużym pomieszczeniem aranżacja może być jak najbardziej harmonijna.

Parkiety i podłogi drewniane