Jaką podłogę wybrać do wnętrza w stylu Japandi?

Jaką podłogę wybrać do wnętrza w stylu Japandi?

Podłoga jako podstawa każdego wnętrza jest kluczowa do osiągnięcia efektu na którym nam zależy. Jest ważna nie tylko ze względu na powierzchnie jaką zajmuje optycznie, ale również ze względu na relatywnie wysoki udział w koszcie wykończenia wnętrza, a także przez to że jest elementem stałym. Nie możemy jej wymienić tak łatwo jak np. kanapy czy lampy. W tym artykule doradzimy jaką deskę, wybrać jeżeli decydujemy się na wnętrze w stylu Japandi.

Styl ten jest funkcjonalny, ciepły oraz bardzo wyciszający. Pęd życia, stres w pracy coraz częściej skłaniają nas do wyboru wnętrz, które dają odprężenie i pozwalają nam naładować się dobrą energią.

Czym się charakteryzuje i skąd wywodzi się styl Japandi

Jeden z popularniejszych trendów wnętrzarskich 2022 roku jest hybrydą dobrze nam już znanych z poprzednich lat stylów: japońskiego i skandynawskiego. Drugi, z wymienionych, zazwyczaj kojarzy się z chłodnymi barwami – szarością, bielą, czarnymi akcentami .. zupełnie odwrotnie niż styl japoński, w którym dominującą barwą jest BEŻ, BEŻ  i jeszcze raz BEŻ. Oczywiście żaden styl nie ogranicza się do jednej, ani nawet do kilku barw lecz bazują na wybranych kolorach. Pamiętać należy również, że style są nieograniczone i  nieustannie ewoluują. Styl skandynawski również stopniowo zaczyna być ocieplany przez elementy naturalnego, niezabarwionego drewna jak na zdjęciu obok.

Harmonia stylu japandi jest zasługą wieloletnich więzów kulturowych Danii i Japonii. Już ponad 150 lat temu duńscy architekci rozpoczęli podróże do Japonii w poszukiwaniu inspiracji, które zaowocowały powstaniem nowych trendów w Europie.

To co zawsze łączyło estetykę japońską i skandynawską to bazowanie na naturalnych materiałach. A także fakt, że w obu stylach od zawsze doceniano piękno niedoskonałości i faktury. Pęknięte drewno, mocne akcenty sęków czy widoczne usłojenie dodają wnętrzu duszy i charakteru.. Tu odchodzi się od pełnego połysku MDF-u, tak często używanego w nowoczesnych, sterylnych wnętrzach. Lustra i gładkie faktury też są zdecydowanie odrzucane na korzyść nierównych, szlifowanych, czy szczotkowanych powierzchni. Zdecydowanie powracają ściany z tynkami dekoracyjnymi imitującymi stare, nieidealne ściany.

Mniej więcej zorientowani już w stylu Japandi możemy zacząć wybierać podłogi do naszego wnętrza

Pierwsza propozycja – kolor Fresh z kolekcji Pure, czyli naturalna dębowa deska w rystykalnym charakterze, którego nadają jej piękne i efektowne sęki. Szerokie elementy i same długie deski sprawiają, że pomieszczenie wydaje się być większym niż jest w rzeczywistości.

Wnętrze z realizacj Vip Parkiet - Hotel Nobu

Podłoga ta jest kolorystycznym kompromisem między słonecznym dębem, a bieloną deską. Taki odcień jest idealną bazą do wnętrza w stylu Japandi. Jej szczotkowana struktura sprawia, że jest twardsza i łatwiejsza w użytkowaniu niż gładkie podłogi. Wybierając ją możemy zastosować wiele dodatków, a wnętrze nadal będzie spokojne i zrównoważone.

Kolekcja Saviano, kolor Dim Brown

Druga propozycja to jodła tradycyjna w kolorze nieco bardziej zróżnicowanym np. Chalked Mocha lub Dim Brown

Wzór jodły tradycyjnej pięknie współgra ze stylem japandi, gdyż urozmaica i nadaje ton tym minimalistycznym wnętrzom. Dzięki zróżnicowanej kolorystycznie naturalnej dębowej podłogi nie musimy już grać mocno meblami, czy dodatkami.

Proponowane deski oprócz niezaprzeczalnych zalet estetycznych są bardzo wygodne w użytkowaniu – struktura szczotkowana sprawia, że podłogi te są bardziej odporne na rysy. Z kolei zabezpieczenie ich olejowoskiem daje w dotyku odczucie naturalności. Ponadto, co kluczowe w deskach drewnianych – konstrukcja ! Wszystkie wymienione jako propozycje podłogi są trójwarstwowe lub wielowarstwowe, co oznacza że posiadają warstwę przeciwprężną, która stabilizuje deskę.

Dodatki

Jakie dodatki są najczęściej proponowane przez architektów specjalizujących się w stylu japandi?

Naturalne rośliny, najlepiej w glinianych donicach lub osłonkach z wikliny

Wazony z naturalnymi kłosami

Książki i katalogi

Obrazy lub plakaty

Najważniejsze, co trzeba zapamiętać dobierając dodatki w stylu japandi – MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ! Pamiętajmy, styl ten jest minimalistyczny i harmonijny. Przebywanie we wnętrzu japońsko-skandynawskim ma dać nam ukojenie, więc nie popadajmy w szał zakupowy wybierając dodatki, których tak wiele jest obecnie na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parkiety i podłogi drewniane