Jak wybrać podłogę do pomieszczenia reprezentacyjnego?

Jak wybrać podłogę do pomieszczenia reprezentacyjnego?

O urodzie wnętrza decydują nie tylko kolor ścian, rodzaj oświetlenia i meble, ale przede wszystkim podłoga. Drewno, które towarzyszy człowiekowi od jego początku jest naturalnym materiałem budowlanym i wykończeniowym. Dużą popularnością cieszą się także płytki oraz wykładziny.

Miejscem reprezentacyjnym w domu możemy określić nie tylko salon, ale również pokój gościnny czy gabinet. Rodzaj podłogi, na jaki się zdecydujemy będzie miał zasadniczy wpływ na aranżację wnętrz. Dlaczego? Najważniejszym powodem jest powierzchnia. To właśnie ona jest najważniejsza i najszybciej rzuca się w oczy po wejściu do domu lub mieszkania. Obecnie mamy praktycznie nieograniczone możliwości wyboru materiału, z którego będzie wykonana podłoga. Nie zmienia to faktu, że wciąż najbardziej popularne jest drewno.

Zawsze stawiaj na sprawdzonych producentów

Wybierając panele podłogowe, deskę z drewna litego czy podłogę typu deska finish nie warto jedynie sugerować się wyglądem i ceną. Warto pamiętać, że to co często wydaje nam się bardzo ładne w rzeczywistości może okazać się problemem. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę ja jakość podłogi: klasę ścieralności, sposób montażu, jakość łączeń, odporność na uszkodzenia. Wybór solidnej deski litej jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż tanich paneli laminowanych.

Zwracaj uwagę na kolor…

Parkiety dębowe czy z drewna egzotycznego, a także np. deska finish mogą być w różnych wariantach kolorystycznych. Pamiętajmy, że jasne deski odbijają światło i powiększają optycznie pomieszczenie, a ciemne odwrotnie. Kolor podłogi powinien iść w parze z kolorystyką ścian, mebli, dodatków, ozdobień ściennych i prezentować się godnie przy każdym rodzaju oświetlenia. W pomieszczeniu reprezentacyjnym musimy się dobrze czuć.

…i naturalny wygląd

Sztucznie wykończone podłogi (na przykład ekstrawaganckie dekory, wyrazista kolorystyka) sprawiają, że podłoga staje się zbyt charakterystyczna i przytłaczająca swoim wyglądem. Taka sama sytuacja może być spowodowana faktem aranżacji wnętrza w bardzo podobnych, prawie identycznych kolorach. Podłoga nie powinna się zlewać z otoczeniem. Największą popularnością (zarówno w kategorii desek litych, jak również finish deska) cieszą się rozwiązania najbardziej zbliżone do naturalnego drewna. Podkreślenie usłojenia, wżerów, przebarwień czy pęknięć nadaje podłodze uroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parkiety i podłogi drewniane