Jak układać panele winylowe Arbiton?

Jak układać panele winylowe Arbiton?

Panele winylowe to atrakcyjna alternatywa dla podłóg z drewna lub laminatu. W przeciwieństwie do nich są wodoodporne i znacznie bardziej wytrzymałe. Dają także szerokie możliwości aranżacyjne. Panele winylowe Arbiton możesz układać na podłodze, ścianie lub suficie, tworząc proste lub skomplikowane wzory. Jakie są sposoby montażu paneli i czy można to zrobić samodzielnie?

Panele pływające

Coraz więcej paneli winylowych jest sprzedawanych w systemie pływającym. Oznacza to, że ułożenie podłogi nie wymaga przymocowania jej do podłoża, a panele są ze sobą łączone za pomocą zamków. System “click” zwany również pływającym to doskonały wybór, jeśli planujesz ułożyć panele samodzielnie. Taką podłogę możesz układać bezpośrednio na wylewkę deweloperską lub bezpośrednio na “starą” podłogę, gdy zależy Ci na efektownych rezultatach bez dużego remontu. W systemie na “click” panele łączą się ze sobą dzięki zamkom. W zależności od modelu są to zamki typu 2G, 5G lub 5Gi. Panele łączy się ze sobą, wpuszczając deskę dłuższym bokiem w profil zamka, a następnie opuszczając go na dół. Gdy prawidłowo połączysz ze sobą dwa panele, usłyszysz charakterystyczny “click” – stąd nazwa.

W systemie mocowania 2G panele można łączyć zarówno krótszą, jak i dłuższą krawędzią. Oba elementy zapierają się, tworząc trwałe połączenie, które chroni panele przed siłami i obciążeniem działającymi we wszystkich kierunkach. Montaż paneli pływających nie wymaga żadnych narzędzi. Zamki typu 5G są stosowane przy montażu mniejszych paneli, które planujesz ułożyć w charakterystyczny wzór jodełki. Niezależnie od sposobu mocowania zamek pozostaje najbardziej wrażliwym elementem podłogi, który jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Aby go chronić, niezbędny jest wybór odpowiedniego podkładu podłogowego, który zapewni stabilne podłoże i przyjmie na siebie wszelkie naprężenia.

Układanie paneli klejonych

Panele winylowe Arbiton są także dostępne w wersji klejonej. Na rynku możesz znaleźć podłogi winylowe klejone w wersji dryback lub panele samoprzylepne. Podłoga samoprzylepna jest tania i łatwo ją dostać w popularnych marketach budowlanych. Jej montaż nastręcza jednak dużo trudności, a same panele należą do jednych z najczęściej reklamowanych produktów z branży podłóg.

Panele winylowe Arbiton klejone dryback mają od 2 do 2,5 cm grubości i cechują się dużą elastycznością. Ułożenie paneli wymaga dobrze przygotowanej powierzchni montażowej. Może to być posadzka, sufit lub ściany. Przygotowanie idealnie gładkiej powierzchni klejenia sprawia, że będziesz mógł cieszyć się perfekcyjnie cichym podłożem oraz najwyższą efektywnością w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Profesjonalne kleje zabezpieczają powierzchnie przed wilgocią, dzięki czemu panele Arbiton mogą być układane nawet pod prysznicem. Przy montażu podłóg typu dryback nie jest wymagana dylatacja, ważna jest jednak najwyższa precyzja, przez co warto rozważyć usługi fachowca.

Jak układać panele winylowe Arbiton? Modne inspiracje,

Panele winylowe Arbiton dają szerokie możliwości aranżacji wnętrza. Panele pływające możesz układać na wzór klasycznej deski lub jodełki. Wybierając model klejony, nie ogranicza Cię system montażu i zamków, dzięki czemu możesz zastosować większość założeń charakterystycznych dla parkietu. Oto kilka inspiracji!

  • Ciekawym trendem jest układanie paneli podłogowych na wzór cegiełki, w którym panele są układane równolegle i przesunięte względem siebie o połowę długości.
  • Fanom symetrii z pewnością przypadnie do gustu ułożenie równoległe, które zapewnia efekt nowoczesności i porządku.
  • Ciekawym i wyrazistym trendem jest wzór koszykowy w kwadraty. W tym wariancie panele łączy się najpierw w kwadraty, a następnie układa je poziomo i pionowo na przemian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parkiety i podłogi drewniane