Jak dbać o panele laminowane?

Jak dbać o panele laminowane?

Panele laminowane z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić – do złudzenia przypominają drewniane parkiety, a co więcej – są dostępne w wielu różnych wzorach i kolorach. Co zrobić, by na długi czas zachować idealny wygląd tego typu paneli?

Pielęgnacja paneli nie jest czaso- ani pracochłonna – wymaga jedynie regularnego ich odkurzania, co ma na celu zapobiec rysowaniu wskutek zalegającego piasku. Niewielkie, ostre elementy mogą przyspieszyć ścieranie laminatu i odkrywanie niższych warstw podłogi. Gdy do tego dojdzie, panele będą się nadawały wyłącznie do wymiany. Jeżeli chcemy położyć je w miejscach narażonych na kontakt z pyłem i piaskiem, na przykład w przedpokoju, warto postawić na produkt o wysokiej klasie ścieralności, na przykład AC4 lub AC5. Oprócz tego, niezbędny będzie również zakup wycieraczki, która pochłonie część zabrudzeń.

Jeżeli na laminowanych panelach pojawi się plama, do jej usunięcia należy wykorzystać wilgotną ściereczkę, którą przecieramy zabrudzone miejsce. Jeżeli przemywamy całość posadzki, należy to robić używając niewielkiej ilości wody oraz delikatnego środka czyszczącego – tego typu panele są bowiem wrażliwe na ich działanie. Uwaga! Preparaty przeznaczone do paneli laminowanych mają inne właściwości niż produktu stworzone z myślą o pielęgnacji drewna i płytek ceramicznych, a co za tym idzie – nie należy stosować ich zamiennie.

Jeżeli przypadkowo wylaliśmy na panele sok czy herbatę, jak najszybciej zetrzyjmy taką plamę ściereczką z mikrofibry lub papierowym ręcznikiem. Czerwone wino lub mleko usuniemy szmatką nasączoną wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeżeli nie usuniemy zabrudzeń od razu, płyn może wniknąć do niższych, mniej odpornych warstw, przyczyniając się do powstania nieestetycznych odkształceń.

Do mycia podłóg laminowanych nigdy nie należy używać twardej szczotki, mydła, wosków oraz środków nabłyszczających. Żadnego ze środków czyszczących nie należy aplikować bezpośrednio na podłogę. Zamiast tego, należy użyć mocno wyciśniętej szmatki lub gąbki zamoczonej w preparacie rozcieńczonym wodą.

Co ważne, nie tylko piasek może przyczynić się do powstawania rys na panelach. Przyczynić może się do tego również częste przesuwanie mebli. Problem ten wyeliminujemy, podklejając ich nóżki specjalnymi filcowymi podkładkami. Podczas remontu, gdy musimy przestawić wszystkie meble, podłóżmy pod nie miękki, gruby ręcznik, a następnie odchylmy szafę czy stół. W gabinecie, podłogę najlepiej zabezpieczyć przy pomocy przezroczystej maty poliwęglanowej. Inne rozwiązanie to zamiana kółek fotela na takie, które wyposażone będą w gumowe nakładki.

Jeśli szukają Państwo wysokiej jakości paneli laminowanych, zachęcamy do wizyty w jednym z salonów Vip Parkiet – nasi eksperci z chęcią Państwu w doborze podłóg idealnych.

Parkiety i podłogi drewniane