W jaki sposób należy dbać o drewniany taras?

W jaki sposób należy dbać o drewniany taras?

By taras drewniany mógł cieszyć oko przez długi czas, zadbać należy o stosowną jego pielęgnację. Poniżej garść przydatnych informacji na ten temat.

Na początek, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że w środowisku naturalnym każdy materiał jest poddawany działaniu opadów atmosferycznych, słońca oraz celu, czego konsekwencją może być zmiana jego właściwości, na przykład koloru. Szarzenie znajdującego się na tarasie drewna jest procesem w 100% naturalnych. Barwa zmienia się jednak wyłącznie w warstwach przypowierzchniowych, nie wpływając na zmniejszenie wytrzymałości całej konstrukcji.

By ograniczyć to zjawisko i zachować naturalny kolor drewna desek tarasowych na długi czas, zalecane się olejowanie drewnianego tarasu bezpośrednio montażu, a następnie dwa razy do roku. W sklepach spotkać można się z wieloma różnymi rodzajami środków olejowych do pielęgnacji drewna – od bezbarwnych po zmieniające kolor. Alternatywę dla oleju stanowić mogą lakierobejce, czyli lakiery nadające drewnu kolor. Pozwalają one na dopasowanie barwy desek tarasowych do koloru desek elewacyjnych. Decydując się na takie rozwiązanie należy jednak pamiętać, że większość lakierobejcy do drewna znajdującego się na zewnątrz nie jest odporna na ścieranie. Chcąc uniknąć nieestetycznych wytarć w miejscach najmocniej eksploatowanych, na przykład przy drzwiach, powierzchnię pokrytą lakierobejcą należy utrwalić lakierem przeznaczonym do podłóg zewnętrznych. Wybierając lakier na podłogi tarasowe należy być świadomym tego, że z czasem może on zacząć się łuszczyć. Okresowa konserwacja drewnianego tarasu wymagać będzie starannego usunięcia starej powłoki przed położeniem nowej warstwy.

Przewaga olejów nad lakierami w konserwacji tarasu drewnianego wiąże się z możliwością aplikacji nowej warstwy bez konieczności usuwania starej i wykonywania renowacji na małych obszarach. Bez względu na to, który preparat wybierzemy, warto zdawać sobie sprawę z tego, że drewno o niskiej trwałości w pierwszej kolejności powinno zostać zabezpieczone impregnatem. Najbardziej skuteczna jest impregnacja metodą ciśnieniową, która polega na tym, że preparat jest wtłaczany w głąb drewna pod dużym ciśnieniem w autoklawie. W warunkach domowych, impregnację można przeprowadzić przez kąpiel lub nanoszenie środka pędzlem.

Bogaty wybór wysokiej jakości desek tarasowych oraz preparatów pielęgnacyjnych znajdą Państwo w ofercie marki Vip Parkiet. Zapraszamy do naszych salonów!

Parkiety i podłogi drewniane