Izolacja akustyczna podłogi

Izolacja akustyczna podłogi

Izolacja akustyczna może w znaczący sposób podnieść komfort pomieszczenia z laminowanymi podłogami. Dzięki temu, odgłosy uderzeń czy kroków nie będą zakłócały panującej w naszym domu cieszy. W wyciszeniu podłogi pomoże nam zastosowanie odpowiedniego podkładu pod panele.

Użytkownicy posadzki wykonanej z paneli laminowanych mogą mieć do czynienia z trzema rodzajami hałasu:

• hałas kroków – powstaje na skutek chodzenia po posadzce i rozchodzi się głównie w pomieszczeniu, w którym powstaje,

• hałas powietrzny – wywoływany przez urządzenia stereo oraz rozmowy prowadzone w pomieszczeniach,

• hałas uderzeniowy – zwany również materiałowym. Może powstawać wskutek upadania przedmiotów na posadzkę albo przesuwania po niej ciężkich mebli. Dźwięki uderzeniowe przenikają przez strop i są słyszalne w znajdującym się poniżej pomieszczeniu. Aby wyciszyć ten rodzaj hałasu, niezbędne będzie zastosowanie paneli na stosownym podkładzie, który wytłumi drgania.

Właściwości akustyczne podłogi są uzależnione od dwóch czynników – konstrukcji części nośnej oraz jej masy i dodatkowej warstwy izolacyjnej. Bardzo skutecznym rozwiązaniem problemu z uciążliwym hałasem jest wykonanie podłogi pływającej, która składać będzie się z warstwy sprężystej oraz dociążającej. Najczęściej wykonuje się ją w budynkach użyteczności publicznej takich, jak chociażby szpitale.

Pomieszczenie można również wygłuszyć stosując panele laminowane na specjalnych matach lub podkładach przeciwdrganiowych. Do wyciszania najlepiej sprawdzi się materiał o niskiej sztywności dynamicznej, który skutecznie odetnie wibracje, niwelując oba rodzaje hałasu. Z pomocą podkładu jesteśmy w stanie uzyskać średnie wyciszenie na poziomie 30 procent.

Stopień redukcji hałasu mierzy się przy pomocy specjalnie opracowanych metod badawczych. Ich wynik przy dźwiękach uderzeniowych jest podawany w decybelach. W przypadku dźwięku kroków, przedstawia się go procentowo.

Wykonanie izolacji akustycznej najlepiej zlecić ekspertom, najlepiej tym z firmy Vip Pakiet. Pomogą oni również w doborze idealnej podłogi, na przykład od Parkiet Hajnówka – to firma z wieloletnią tradycją, która podczas procesu produkcji wykorzystuje wyłącznie naturalne surowce.

Parkiety i podłogi drewniane