Historia parkietów
Parkiety cieszą się w ostatnich kilku sezonach coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić – są one zarówno bardzo trwałe, jak i niezwykle efektowne. Jaka jest ich historia?
Kilkaset lat temu, w większości europejskich domów spotkać można się było z naturalnymi klepiskami, z dębowymi podłogami na piętrach. W bardziej reprezentacyjnych budynkach, podłogi w częściach publicznych były marmurowe lub kamienne, w użytkowych natomiast – drewniane albo ceglane. W XVI wieku wprowadzono konstrukcję pióro – wpust, która w znaczący sposób uprościła montaż podłóg drewnianych i poprawiła ich właściwości użytkowe. W okresie renesansu, stolarze oraz rzemieślnicy zaczęli łączyć różne rodzaje drewna w mozaiki oraz arabeski, co miało stanowić tańszą alternatywę dla marmuru. Gdy wykorzystywane kawałki drewna miały jedynie formę geometryczną, takie zabiegi określało się mianem parkieciarstwa, a gdy w grę wchodziły fantazyjne kształty – markieterii.
„Parkiet” to termin zaczerpnięty z języka francuskiego. Wywodzi się on ze zwyczaju umieszczania pod tronem czy innymi eksponowanymi siedziskami drewnianych desek, co miało na celu wizualne rozgraniczenie tej części wnętrza i wyniesienie go ponad podłogę. W baroku, określenie „parkiet” zaczęto stosować jednocześnie w nawiązaniu do technologii wykonania i rodzaju podłóg drewnianych wykonanych z geometrycznych, powtarzalnych form.
Ważną w historii parkietów datą był rok 1620, kiedy to królowa Francji, Maria Medycejska zdecydowała się na jeden z wyszukanych wzorów do Pałacu Luksemburskiego w Paryżu. Wówczas technologia ta była uznawana za włoską osobliwość. W 1673 oku, w prestiżowym paryskim magazynie Mercure Galant pojawił się artykuł wychwalający zalety parkietów, dzięki czemu ich pozycja zaczęła się powoli ugruntowywać wśród kanonów wzornictwa.
Punktem przełomowym był rok 1680, kiedy to Ludwik XIV zdecydował się na wymianę wersalskich, marmurowych posadzek na parkiet, a zatrudnieni przez niego konstruktorzy stworzyli dedykowany mu deseń, który do dziś jest znany pod nazwą wzoru wersalskiego. Stopniowo, coraz większe grono francuskich arystokratów decydowało się, by pójść w jego ślady i zastąpić marmurowe posadzki parkietami.
XIX wiek przyniósł dalszy wzrost popularności parkietów na całym świecie, a mechanizacja obróbki drewna w XX wieku spowodowała, że tańsze, ustandaryzowane, fabrycznie wykończone wzory parkietów na stałe zagościły w naszych domach.
Wszystkich, którzy szukają sprawdzonej warszawskiej firmy, która zajmuje się montażem podłóg, zachęcamy do skorzystania z oferty VIP Parkiet.