Czy warto zwracać uwagę na grubość parkietu?

Czy warto zwracać uwagę na grubość parkietu?

Podłogi drewniane to zdecydowanie esencja w aranżacji wnętrz. Wybierając rodzaj podłogi przeważnie kierujemy się parametrami technicznymi materiału oraz designem. Warto również zwracać uwagę na tak istotny szczegół, jak grubość.

Parkiet. Grubość to jeden z parametrów, na który powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Jest ona niezwykle ważna z punktu widzenia funkcjonowania deski. Należy pamiętać, że podłoga jest przede wszystkim o tym, że podłoga jest inwestycją – rozwiązaniem, które ma nam służyć przez wiele lat. Warto więc podczas zakupu dokładnie zapoznać się z parametrami technicznymi deski.

Parkiet. Grubość ma znaczenie?

Grubość deski to jeden z parametrów, na który powinniśmy zwracać szczególną uwagę w trakcie zakupów. Dotyczy to zwłaszcza tych klientów, którzy decydują się na zakup parkietu z drewna litego. Parkiet grubość powinna być na tyle duża, aby umożliwić swobodne, kilkukrotne cyklinowanie podłogi. Musimy brać również poprawkę ma ewentualny montaż ogrzewania podłogowego (elektrycznego), a także korelację parkietu z innymi materiałami podłogowymi, np. kamieniem, czy gresem. Zbyt cienki parkiet może po pewnym czasie tracić swoje właściwości mechaniczne, uginać się oraz wypaczać (zwłaszcza w przypadku nierównej podłogi).

Parkiet z drewna litego

Parkiet grubość w przypadku desek litych powinna być na tyle duża, aby umożliwić swobodny montaż, cyklinowanie oraz użytkowanie. Dobrym przykładem jest tu chociażby seria desek marki Vip Parkiet (Dąb Wyoming Thermo). Parkiet wykonany jest z drewna o grubości 21 milimetrów. Taka grubość deski (montowanej metodą klejenia) pozwala zachować jej doskonały wygląd przez wiele lat. Podłoga po montażu będzie również odporna na paczenie. Optymalna grubość parkietu powinna wynosić około 20 milimetrów.

Parkiet warstwowy

Parkiet grubość ma się inaczej w przypadku podłóg warstwowych. Wynika to przede wszystkim z ich budowy. W przeciwieństwie do deski litej parkiet warstwowy wykonany jest z dwóch lub trzech warstw (nośna, przeciwprężna, dekoracyjna). Tego rodzaju parkiety są gotowe do układania i nie wymagają cyklinowania. Ich grubość może więc być mniejsza i wahać się w okolicach 12-15 milimetrów.

Parkiety i podłogi drewniane