W jaki sposób zabezpieczyć drewniany taras przed zimą?

W jaki sposób zabezpieczyć drewniany taras przed zimą?

Aby drewniany taras służył nam przez wiele lat i nie wymagał corocznej, gruntownej renowacji, należy dbać o niego regularnie. Na początku października warto przeznaczyć ostatnie suche, słoneczne dni na prace konserwacyjne, które będą miały na celu zabezpieczenie drewnianych desek przed nadchodzącą zimą.

Dlaczego tego typu prace należy wykonywać przy takiej ,a nie innej pogodzie? Jest to związane z faktem, iż kolejne warstwy preparatów zabezpieczających muszą mieć możliwość całkowitego, naturalnego przeschnięcia.

Przed przystąpieniem do prac, w pierwszej kolejności umyjmy taras. Zanim zaaplikujemy na jego jakikolwiek preparat, oczyśćmy go dokładnie, na przykład przy pomocy myjki ciśnieniowej. Nieco bardziej praco- i czasochłonne będzie czyszczenie tarasu z desek ryflowanych. W tym przypadku niezbędna będzie druciana szczotka, którą należy energicznie wyszczotkować deski wzdłuż usłojenia.

Po umyciu i wyczyszczeniu, deski muszą dokładnie przeschnąć. Następnie aplikujemy preparat mający na celu zabezpieczenie desek. Najlepiej do tego celu sprawdzi się olej przeznaczony do impregnacji tarasów drewnianych, który skutecznie zabezpieczy drewno przed korozją biologiczną, do której dochodzi na skutek działania promieni słonecznych, wody, glonów czy grzybów. Preparat aplikujemy przy pomocy gęstego pędzla z krótkim włosiem, dokładnie wcierając go na bieżąco w powierzchnię drewna. Na powierzchni desek powinien on stworzyć cienką, błyszczącą warstwę, która będzie stopniowo wnikała w drewno. Znakiem, że olej wsiąknął w powierzchnię tarasu będzie pojawienie się matowej, gładkiej powierzchni.

Jeżeli nie konserwowaliśmy naszego tarasu regularnie, składające się na niego deski mogą stać się wypaczone, poszarzałe i pokryte grzybem. By szybko i efektownie go odświeżyć, należy wykorzystać metodę, jaką jest czyszczenie chemiczne. W tym celu, na zwilżone deski, przy pomocy twardej szczotki o krótkim włosiu aplikujemy preparat do czyszczenia tarasów drewnianych. Tego typu produkt skutecznie usunie glony, pleść, brud oraz tłuszcz, przywracając naturalny kolor drewna. Po około 20 minutach spłukujemy go dużą ilością wody. Po czyszczeniu chemicznym zostawiamy taras do wyschnięcia na około dobę. Jeżeli nie będziemy w stanie doczyścić w ten sposób desek, niezbędne będzie zeszlifowanie ich wiosną przy pomocy cyklinarki i przeprowadzenie klasycznej impregnacji przy pomocy oleju lub specjalnego preparatu impregnacyjnego.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż każdy gatunek drewna stosowanego do produkcji desek tarasowych pokrywa się patyną – w specyficzny sposób zmienia (lub nie) swoje wybarwienie i reaguje na wahania temperatur czy wilgoć. Warto sprawdzić to jeszcze przed zakupem i upewnić się, czy spatynowana wersja tarasu, po kilku latach użytkowania wciąż będzie spełniała nasze wymagania estetyczne.

Tarasy bardzo często wykłada się drewnem sosnowym. Jeżeli chcemy je zabezpieczyć lub zmienić jego odcień, wystarczy zabezpieczyć takie deski przy pomocy preparatu impregnacyjnego z dodatkiem wybranego pigmentu. Niezwykle trwałe i długowieczne deski z drewna Cumaru warto zabezpieczyć olejem, dzięki czemu stworzymy dodatkową warstwę chroniącą przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i uchronimy efektowne, brązowe wybarwienie drewna przed wypłowieniem na skutek ekspozycji na słońce. Taras z desek Bangkirai cechuje się natomiast wysoką odpornością na ścieranie oraz grzyby. Jeżeli poddamy je olejowaniu, będziemy mogli mieć pewność, że z czasem nie pokryje się on patyną i nie ulegnie odbarwieniu. Świerkowe deski na taras są bardzo efektowne, lecz z trudnością nasycają się wszelkiego rodzaju preparatami zabezpieczającymi czy olejami. Jeżeli jesteśmy miłośnikami tego gatunku drewna, zaopatrzmy się w deski impregnowane fabrycznie pod ciśnieniem – ich sezonowe olejowanie nie sprawi nam żadnych problemów. Jednym z efektowniejszych rodzajów patyny to ta, którą pokrywają się deski wykonane z modrzewia syberyjskiego. Mamy tu do czynienia ze stopniowo pogłębiającym się odcieniem coraz jaśniejszej, srebrnoszarej barwy.

Bogaty asortyment najwyższej jakości desek tarasowych z rozmaitych gatunków drewna znajdą Państwo w asortymencie Vip Parkiet. Zapraszamy do naszych salonów w Warszawie i Łomiankach!

Parkiety i podłogi drewniane