Jakie są rodzaje parkietu?

Jakie są rodzaje parkietu?

Poza tradycyjnymi klepkami, na rynku dostępny jest również cały szereg innych rodzajów parkietu.

Jego tradycyjna wersja składa się z wykonanych z drewna deszczułek wyposażonych w pióra i wpusty przeznaczona do ich łączenia. Najczęściej klepki mają długość od 250 do 500 milimetrów, szerokość od 50 do 70 milimetrów, a grubość 22, 19 i 16 milimetrów.

Klepki produkuje się przeważnie z buku, dębu, jesionu oraz jawora, rzadziej z wiązu, czereśni, dębu czerwonego lub akacji. Coraz częściej spotkać można się również z parkietami z drewna egzotycznego – merbau, doussie, jatoba czy teak. Ich główną cechą jest duża twardość. Co więcej, ich elementy są większe – długość waha się od 40 do 200 milimetrów, szerokość – od 7 do 14 centymetrów, a grubość – od 15 do 22 milimetrów.

Ciekawą propozycją jest parkiet lamelowy, który składa się z elementów wykonanych z litego drewna, które są pozbawione pióra oraz wpustu. Deszczułki zwykle mają grubość 10 albo 14 milimetrów, a pozostałe wymiary w milimetrach przedstawiają się w sposób następujący, 300 x 60, 250, 50, 420, 70, 350 x 70, 280 x 70 i 400 x 50.

Zaopatrzyć możemy się także w mozaikę parkietową, którą tworzą elementy drewniane łączone w tafle przyklejone do płyty albo siatki, z którymi mocuje się je do podłoża. Ich grubość wynosi przeważnie 10 albo 14 milimetrów. Największą popularnością cieszą się mozaiki, których tafle mają naprzemiennie ułożone małe elementy z tego samego drewna. Na zamówienie wykonuje się także ozdobne podłogi wykonane z tafli o skomplikowanych wzorach.

Bardzo popularne są parkiety dwuwarstwowe, czyli elementy o wymiarach zbliżonych do tradycyjnego parkietu. Wierzchnią warstwą wykonuje się tu z drewna o grubości od 3 do 7 milimetrów wykończonego lakierem albo oleje. Warstwa stabilizująca ma natomiast grubość od 6 do 10 milimetrów.
Na rynku spotkać możemy się również z parkietami trójwarstwowymi, które składają się z warstwy wierzchniej, nośnej oraz stabilizującej. Warstwy spodnie wykonuje się z drewna albo materiałów drewnopochodnych, wierzchnią – wyłącznie z drewna różnych gatunków – tak krajowych, jak i egzotycznych. Są one kilkukrotnie lakierowane lub olejowane. Grubość parkietu waha się tutaj od 14 do 25 milimetrów, a warstwy dekoracyjnej – od 4 do 6 milimetrów. Pojedyncze elementy nazywa się panelami i mają one szerokość od 14 do 20 centymetrów, a długość od 120 do 240 centymetrów.

Jeżeli szukają Państwo wysokiej jakości paneli podłogowych w Warszawie, zapraszamy do wizyty w jednym z salonów Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane