Jak dbać o drewnianą podłogę?

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Drewniana podłoga uważana jest za ponadczasową – i słusznie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że drewno, będące surowcem naturalnym, mimo obróbki technologicznej, z czasem może ulec zużyciu. By podłoga w naszym domu zachwycała swoim pięknem przez długi czas, wystarczy, że zastosujemy się do kilku prostych wskazówek.

• Przed wejściem do domu zamontujmy wycieraczki, które ograniczają wnoszenie na obuwiu piasku mogącego porysować naszą podłogę.

• Starajmy się nie chodzić po podłodze w butach na obcasach – nawet najtwardsze gatunki drewna mogą ulec wgnieceniu pod wpływem punktowego nacisku.

• Regularnie usuwajmy z podłogi wszelkiego rodzaju zabrudzenia – kurz, piasek czy rozlane płyny. Te ostatnie, jeżeli nie wyczyścimy ich od razu, mogą spowodować powstanie trwałych, niemożliwych do usunięcia plam lub wniknąć między łączenia elementów, przyczyniając się do pęcznienia drewna.

• Nie zmywajmy podłogi na mokro i unikajmy stosowania mopów sznurkowych, które pozostają na podłodze skupiska wody. Najlepsze rozwiązanie to zaopatrzenie się płaski mop i zmywanie podłogi lekko wilgotnym wkładem.

• Zabezpieczmy spody mebli specjalnymi, filcowymi podkładkami i unikajmy przesuwania ich po podłodze – unikniemy w ten sposób rys i zmatowień.

• W miejscach szczególnie użytkowanych, jak przy stole czy biurku, pod krzesła stosujmy przezroczyste maty z tworzyw sztucznych. Są one niezwykle praktyczne, mało widoczne i łatwe do utrzymania w czystości.

• Regularnie przycinajmy pazury naszych czworonogów – gdy są one zbyt długie, mogą powodować rysowanie się powierzchni drewna.

• Zadbajmy o odpowiednią temperaturę i wilgotność w naszym mieszkaniu. Gdy będą one zbyt niskie lub za wysokie, może dojść do powstawania szpar lub pęcznienia drewna. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w elektroniczny hugrometr z termometrem, a w razie konieczności – w nawilżacz powietrza.

• Do pielęgnacji podłóg używajmy wyłącznie dedykowanych preparatów. „Uniwersalne” detergenty mogą z czasem naruszyć strukturę powłoki, którą zabezpieczona jest podłoga i przyspieszyć jej starzenie. Bardzo ważne jest również stosowanie zalecanych przez producenta lakieru czy oleju konserwantów – nie tylko odświeżają i ożywiają one wygląd drewna, lecz tworzą również na nim dodatkową warstwę ochronną, przedłużając żywotność podłogi.

W Warszawie, podłogi wysokiej jakości ma w swojej ofercie firma Vip Parkiet. Zajmuje się ona również montażem podłóg. Po położeniu podłogi, fachowcy doradzą nam, jakiego rodzaju środki pielęgnacyjne najlepiej sprawdzą się w tym przypadku.

Parkiety i podłogi drewniane