Deska Warstwowa VS Deska Lita

Deska Warstwowa VS Deska Lita

Wybór podłogi do swojego wymarzonego wnętrza jest procesem często trudnym dla jego przyszłego użytkownika. Obecnie na rynku jest tak dużo różnych możliwości, że często można się w tym wszystkim zgubić. Zwłaszcza we wszystkich aspektach technicznych bo z kolorami powinno być łatwiej…zazwyczaj, a jak to wygląda w praktyce to już zupełnie inna historia 🙂 . Konstrukcje, wykończenia, struktury, selekcje, rozmiary – to wszystko może przyprawić o zawrót głowy. Parkiety drewniane, klepka, podłogi winylowe czy jodełka francuska – określenia, które na początku naszej drogi z wyborem podłogi mogą nam niewiele mówić a później stają chlebem powszednim. Jak to jednak mówi się, co za dużo, to nie zdrowo więc w tych artykule poruszymy jeden z aspektów technicznych, z jakimi będziecie się mierzyć przy wyborze podłogi drewnianej – konstrukcji desek.

Patrząc na podstawowy podział podłóg drewnianych możemy wyróżnić, jak w tytule, deski lite oraz deski warstwowe. I zapewne większość z Was, bez zagłębiania się w szczegóły, powie, że na pewno lepsza będzie deska lita – klepka bo od wielu lat taka była stosowana, bo rodzice i dziadkowie taką mieli i nie wyobrażają sobie żadnej innej. A co powie nam ten artykuł? Nie tak szybko… 🙂

Najpierw warto zapoznać się z tym co dają nam oba te rozwiązania i dopasować takie, które będzie dla nas najodpowiedniejsze. A jak najlepiej to zrobić? Poznać cechy każdego z rozwiązań i zalety z nich płynące.

Deska lita

Deska lita jest to jeden kawałek drewna, nie łączony z żadnym innym – 100% szlachetnego surowca. Materiał, który jest znany i używany od wielu lat na podłogi. Łączony jest na pióro-wpust co pozwala na montaż tylko w systemie klejonym (brak możliwości ułożenia na pływająco – na tzw. clik, jak np. podłogi winylowe – bez przytwierdzania klejem do podłoża). Dużym atutem takiego materiału jest możliwość wielokrotnej renowacji, pamiętajmy jednak, że cyklinowanie jest dużym i stosunkowo kosztownym remontem. No ale powiecie, że skoro robimy to do domu, który ma służyć nam przez wiele lat i zapewne również naszym dzieciom to nie jest problem.

Kiedy już mówimy o domu, to nasze statystyki wskazują, iż najczęściej wybieranym sposobem ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. I tu zaczyna się problem z deską litą – nie nadaje się ona bowiem do zastosowania na ogrzewanie podłogowe. Nie oznacza to jednak, że nie można jej w domu zastosować – można, trzeba tylko zrezygnować z ogrzewania podłogowego. Należy się jednak również liczyć z tym, że mimo wszystko będzie ona bardziej „pracowała” niż deska warstwowa i jest bardziej podatna na zmiany wilgotności i temperatury otoczenia. Najczęściej właśnie deska lita jest wybierana w bardzo rustykalnym wydaniu, gdzie otwarte sęki, pęknięcia i nierówności są atutem, nie wadą.

Podsumowując, deska lita posiada niewątpliwe plusy ale i nie jest wyzbyta minusów.

Deska warstwowa

Deska warstwowa składa się z kilku warstw drewna i w zależności od ich ilosci możemy wyróżnić: deski dwuwarstwowe (warstwa użytkowa + poprzecznie ułożone lamelki), deski trzywarstwowe (warstwa użytkowa+poprzecznie ułożone lamelki+przeciwciąg), deski wielowarstwowe (warstwa użytkowa+sklejka wielowarstwowa z ostatnią warstwą przeciwciągu). Pamiętajmy o tym, że przeciwciąg jest niezwykle ważny w desce warstwowej i to on odpowiada w dużej mierze za stabilność produktu. Zapytacie, po co właściwie mamy wybierać deskę warstwową, skoro mozemy wybrać litą – masyw. Przede wszystkim ze względu na wygląd, wygodę i możliwości jakie daje. Dlaczego wygląd? Przede wszystkim ze względu na stabilność możemy zastosować deski szersze i dłuższe, które optycznie zwiększają każdą przestrzeń. Wygoda? Nie musimy aż tak bardzo kontrolować wilgotności i temperatury jak w przypadku deski litej (co nie oznacza oczywiście, że mamy o tym zupełnie zapomnieć – pamiętajmy – jak dbamy, tak mamy).

Możliwości – zastosowanie na ogrzewaniu podłogowym, w niektórych przypadkach (deska trzywarstwowa w łączeniem typu zamek – clik) – montaż w systemie pływającym, wybór spośród większej ilości materiałów – producenci już od wielu lat rozwijają i powiększają ofertę desek warstwowych a zmniejszają tych litych. Nie oznacza to jednak, że posiada same zalety – ma też wady. Warstwa użytkowa jest mniejsza niż w przypadku deski litej co może przekładać się na mniejszą ilość renowacji.

Pamiętajmy jednak, że w zależności od grubości warstwy użytkowej ( a są one różne), deskę warstwową można cyklinować nawet 3 razy, a biorąc pod uwagę, że cyklinowanie wykonuje się średnio co 15-20 lat, to wystarcza spokojnie na jakieś 50 lat. Poza tym wada słyszalna od Klientów ma wymiar mentalny – traktujemy deski warstwowe jako te mniej szlachetne niż deski lite – co obniża prestiż tego rozwiązania. Ale czy rzeczywiście tak jest? Nie, nie i jeszcze raz nie – dlaczego? Nie, bo pamiętajmy, że deska warstwowa składa się z drewna, klejonego, ale z drewna. Nie, bo dla wielu prestiżem będzie wygoda i wygląd deski, nie zaś to ile razy będą mogli robić jej remont. Nie, bo…konstrukcji nie widać i żaden gość nie powie Wam, że macie „klejonkę” a jedynie zachwyci się jej wyglądem i tym, że nie macie szczelin :).

Tak więc znacie już te najważniejsze cechy związane z konstrukcjami drewna, z czym wiąże się użytkowanie deski litej a z czym warstwowej, jak wpływa to na wygląd podłogi czy jej postrzeganie. Co jest dla Was lepsze? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie biorąc pod uwagę to, czego oczekujecie od podłogi. Bo czegoś przecież oczekujecie, prawda? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parkiety i podłogi drewniane