Co oznacza, że deska jest fazowana?

Co oznacza, że deska jest fazowana?

Deska fazowana to taka, która posiada załamane krawędzi. Może być ona fazowana dwustronnie (wyłącznie na długim boku) lub czterostronnie (w takiej sytuacji posiada ona lekko złamane krawędzie na całym obwodzie, w tym na krótkim boku). Wymienione powyżej typy fazowań oznacza się zwykle symbolami V2 lub V4 (niekiedy także F2 lub F4).

Fazowane czterostronnie są niemalże wszystkie deski lite gotowe. Jeżeli chodzi natomiast o deski gotowe warstwowe lub wykańczane przez parkieciarzy, wybór rozwoju fazowania jest niezwykle szeroki.

Faza ma za zadanie podkreślić kształt poszczególnych desek i zamaskować ewentualne efekty „pracy” drewna czy paneli. Wbrew obiegowym opiniom, nie sprawia ona żadnych problemów w bieżącym użytkowaniu podłogi. Można nawet powiedzieć, że fakt zbierania się drobinek w fazie jest korzystny, jako że eliminujemy wówczas problem rysowania się powierzchni oraz skrzypienia pod nogami. W przypadku paneli bez fazy, z biegiem czasu brud dostaje się w mikroszczeliny, które stopniowo stają się ciemne i coraz bardziej widoczne. Co więcej, wszelkiego rodzaju „praca” drewna jest tu znacznie bardziej widoczna.

W Warszawie, parkiety fazowane możemy nabyć w jednym z salonów marki Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane