Deska barlinecka, czyli trójwarstwowa

Deska barlinecka, czyli trójwarstwowa

Jednym z produktów dostępnych w ofercie marki Vip Parkiet jest deska barlinecka, czyli deska trójwarstwowa, której dwie dolne warstwy stanowi drewno iglaste, a trzecią, licową – liściaste.

Warstwy są tutaj sklejone w poprzecznym układzie słojów, co redukuje wpływ pęcznienia oraz kurczenia się drewna na zmianę wymiarów deski podłogowej (na skutek działania różnego rodzaju czynników, deska pracuje i wydłuża się wzdłuż słojów). Elementy podłogi pod postacią desek zostają zalakierowane siedmioma warstwami lakieru barwnego, nakładanego w fabryce. Każda z nich jest następnie utwardzana z użyciem promieni ultrafioletowych. Dwie ostatnie stanowi lakier ceramiczny. Wszystko to sprawia, że powłoka jest odporna na ścieranie.

Tego typu przygotowanie desek umożliwia korzystanie z podłogi po krótkim zassie od jej ułożenia. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku parkietu lub tradycyjnej podłogi z drewna, gdzie po ułożeniu wykonać należy zabieg cyklinowania, w przebiegu którego unoszą się duże ilości kurzu. Następnym etapem jest lakierowanie przy pomocy co najmniej dwóch warstw lakieru, co może wiązać się z nieprzyjemnym zapachem.

Dzięki swojej warstwowej konstrukcji, deska barlinecka dobrze przewodzi ciepło, a co za tym idzie, może być stosowana na ogrzewaniu podłogowym – zarówno elektrycznym, jak i wodnym.

Do jej zalet zaliczyć można także fakt, iż jest ciepła w dotyku, nie elektryzuje się, dobrze tłumi hałas i nie przyciąga kurzu czy roztoczy, co czyni z niej idealne rozwiązanie dla alergików.

Parkiety i podłogi drewniane